ضرورت تغییر روش آبیاری حوزه دریاچه اورمیه/احتمال مهاجرت ۱۳ میلیون نفر از آذربایجان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) گری لوئیس، هماهنگ کننده سازمان ملل در تهران عوض کردن نحوه آبیاری در زمینهای کشاورزی اطراف دریاچه اومیه را اصلی ترین راهکار برای نجات دریاچه اورمیه می داند.

گری لوئیس، به عنوان هماهنگ کننده سازمان ملل در تهران از سالهای 2013 تاکنون بوده و اکنون ماموریت دیپلماتیک او در ایران پایان یافته است. به رغم این سمت، بیشتر فعالیت های او در ایران بر نجات محیط زیست ایران و در راس آن دریاچه اورمیه بوده است. با وجود وخامت روز به روز دریاچه اورمیه در ایران، لوییس اعتقاد دارد که آنها (او در همکاری با مسئولان ارشد ایران) در 15 سال اخیر توانسته اند دریاچه اورمیه را نجات دهند و در این زمینه نیز در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا، می گوید: من می خواهم از دولت و مردم ایران خواهش کنم روی آبیاری زمین های کشاورزی حاشیه دریاچه اورمیه بیشتر تمرکز کرده و نحوه آبیاری خود را عوض کنند.

دریاچه اورمیه از اواسط دهه 70 شمسی در ایران با بحران خشکسالی روبه رو بوده است. عدم جدیت دولت در تامین بودجه برای احیای این دریاچه از اصلی ترین علل وخامت روز به روز این دریاچه می باشد. دومین دریاچه شور جهان در حال حاضر بیش از 90 درصد وسعت آن خشک شده و طوفانهای نمکی حاصل از نمکهای باقی مانده در بستر دریا روز به روز بر وخامت زندگی مردم آذربایجانی مجاور این دریاچه می افزاید. پیش بینی می شود در صورت خشک شدن این دریاچه بیش از 13 میلیون آذربایجانی از این مکان مجبور به کوچ به مناطق مرکزی ایران شوند.

لوییس خشکسالی سال جاری ایران را به عنوان اصلپی ترین عامل تشدید بحران های بی شمار زیست محیطی ایران دانسته و از مردم می خواهد که در مبارزه با خشکسالی نباید تسلیم شوند. این دیپلمات سازمان ملل همچنین از دولت و مردم می خواهد که از ورود آلاینده ها به تالاب شادگان جلوگیری کنند.

تالاب شادگان در جنوب غرب ایران و در استان خوزستان قرار دارد. سدسازی و رعایت نشدن نیاز آبی تالاب، تخلیه پساب‌ های آلوده‌ ای چون مزارع نیشکر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان، عبور لوله‌ های نفتی، فعالیت ۳۰ واحد پتروشیمی و تخلیه زباله‌ های شهری، این تالاب منحصر به‌ فرد را از سال ۱۳۷۲ وارد فهرست قرمز تالاب‌ های بین‌ المللی (لیست مونترو) کرده است.

گری لوییس در رابطه با آلودگی هوای شهرهای بزرگ ایران گفته است: “ایران در حال حاضر یکی از ده کشور بزرگ تولید کننده گازهای گلخانه ای است و دولت باید در این بخش سرمایه گذاری کند تا تولید گازهای گلخانه ای را کاهش دهد”.