كميسيون مستقل بررسى كشتار مسلمانان ميانمار

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ نور الاسلام رئیس سازمان ملی آراکان روهینگیا (ARNO) در مقر این سازمان در لندن در گفتگو با خبرنگار آناتولى تاكيد كرد: بايد کمسیون مستقلى برای بررسی کشتار مسلمانان در ایالت آراکان میانمار و همچنین اجراى توصیه های گزارشگر ویژه سازمان ملل درمورد مسلمانان روهینگیا كه به رهبری کوفی عنان تهیه شده است، تشكيل شود.
وی ضمن ابراز خرسندی از ارائه گزارش مربوط به مسلمانان آراکان که به رهبری عنان و با حمایت وزیر امور خارجه و وزیر مسئول ریاست جمهوری این کشور تهیه شده است، اظهار داشت:
“این یک اقدام مثبت است اما نسبت به اقدامات تحریک آمیز بعضی گروهها که مخالف این گزاش هستند نگران هستیم.
دکتر آیه مائونگ نماینده حزب ملی آراکان و از رهبران بوداهای این منطقه که به عنوان حامیان پشت پرده خشونت علیه مسلمانان شناخته می شود، از همان ابتدا مخالف تهیه این گزارش بوده است.
او یک طرح پیشنهادی مبنی بر دخالت نظامی در شمال آراکان تقدیم مجلس کرد اما رای نیاورد. وى به بهانه به اصطلاح ” مقابله با تروریست های اسلام گرا” این طرح را به مجلس ارائه کرده بود. پس از آن آیه مائونگ در نشستی با ژنرال مینگ آنگ هالینگ در 9 آگوست شرکت کرده و در یک اقدام غیرواقعی هشدار امنیتی در شمال آرکان اعلام کردند.
پس از این هشدار روز 11 آگوست تعداد زیادی تانک و هلی کوپتر به منطقه مسلمان نشین شمال آرکان اعزام شد و با بهانه ترور اقدام به فشار و برخورد با مردم منطقه کردند.
در 15 آگوست گروه‌های مختلف به رهبری راهبه های بودیست در 15 شهر تظاهرات برگزار کردند و سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل را متهم به طرفداری از مسلمانان کرده و خواستار خروج آنها از ایالت آرکان شدند.
پس از آن بر شدت فشار و اقدامات تحریک آمیز بر علیه مسلمانان در شهر راده دانگ و اطراف آن افزوده شد.
بسیاری از روستاهای روهینگیا محاصره شده و در معرض حمله، شکنجه و بازداشت های خودسر قرار گرفتند. در روزهای 23 و 24 آگوست تقریبا تمام جوانان یک روستای “آئوک نان یار” از طرف گروهای مسلح دستگیر و برده شدند و به این ترتیب زنان، کودکان و افراد سالخورده تنها ماندند.
پس از آن شبه نظامیان بودیست با حمایت ارتش روستا را محاصره کرده و چندین مورد اقدام به تجاوز کردند. فشار ارتش بربسیاری از روستاها و قتل دسته جمعی مردم هنوز ادامه دارد”.

رفتن به نوار ابزار