ضربه مهلک ترکیه به فعالیت های گروه تروریستی داعش در سال 2018

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ترکیه مبارزه موثر و قاطعانه خود با گروه تروریستی داعش که تلاش دارد آرامش و صلح منطقه را از بین برده، زندگی مردم را به خاک و خون کشیده و ابایی از هدف قرار دادن کودکان و سالمندان ندارد را در سال گذشته نیز هم در داخل و هم در خارج از کشور ادامه داد.

نیروهای امنیتی ترکیه با عملیات های ضد تروریستی موفقیت آمیز خود در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، قونیه، غازی عنتب و بسیاری شهرهای دیگر ترکیه طرح های خونین تروریستها را برهم زدند.

بر اساس معلومات جمع آوری شده توسط خبرنگار آناتولی در سال 2018 در عملیات های مختلف نیروهای پلیس، ژاندارمری و مرزبانان ترکیه در سال گذشته 3 هزار و 38 مظنون از جمله شماری تبعه خارجی دستگیر و مقادیر قابل توجهی از اسناد سازمانی و مهمات متعلق به این گروه کشف و ضبط شد.

408 تن از دستگیرشدگان بازداشت شده و مراحل قانونی شمار زیادی از مظنونان که اواخر ماه دسامبر دستگیر شدند ادامه دارد. شمار زیادی عضو گروه تروریستی داعش نیز با اتمام دادرسی به زندان محکوم شدند.

– ژانویه

نود و پنج نفر از 203 مظنون دستگیر شده در ماه ژانویه سال گذشته از جمله شمار قابل توجهی از سرکردگان داعش مانند “امیر بهداشت و درمان”، “وزیر کشاورزی” و مسئولان خودخوانده این گروه بازداشت شدند.

یک عضو داعش به اسم س.س که در فهرست قرمز تروریستهای تحت تعقیب قرار داشت در شهرستان کورفز استان کوجاالی با برگه هویت تقلبی دستگیر شد.

– فوریه

17 تبعه خارجی که برخی از آن ها سرکردگان گروه تروریستی داعش بودند طی عملیات ماه فوریه دستگیر شدند.

همچنین «مسئول رسانه ای» خودخوانده داعش نیز در استان کوجا ائلی دستگیر شد. از سوی دیگر 17 عضو داعش نیز که قصد بر انجام یک حمله تروریستی در آنکارا داشتند، بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی همچنین 5 تن که سه تن از آن ها از جلادان داعش بودند را در مرسین دستگیر کردند.

یک عضو این گروه که در سوریه و عراق اقدام به بمب گذاری کرده بود، پس از دستگیری در کرشهیر به 8 سال و 9 ماه حبس محکوم شد.

– مارس

در خلال عملیات های ماه مارس نیز از 245 مظنون، 51 نفر محکوم به حبس شدند.

– آوریل

نیروهای امنیتی در عملیات های ماه آوریل نیز شمار زیادی از سرکردگان گروه تروریستی داعش را دستگیر کردند. در یکی از عملیاتهای مهم این ماه 28 نفر از جمله “مسئولان ارشد” گروه تروریستی داعش دستگیر و مقادیر زیادی مهمات کشف و ضبط شد.

– می

در ماه می نیز طی عملیات‌های نیروهای امنیتی در سراسر کشور 29 نفر از جمله سرکردگان داعش بازداشت شدند.

پلیس ترکیه با همکاری سرویس اطلاعاتی کشور در ازمیر، «کاسر الحداوی» امیر خودخوانده گروه تروریستی داعش در دیرالزور را به همراه 3 سرکرده این گروه دستگیر کرد.

در غازی‌آنتپ نیز 10 متهم در ارتباط با داعش به حبس‌هایی از 2 سال و یک ماه تا 26 سال و 3 ماه محکوم شدند.

– ژوئن

در ماه ژوئن 209 مظنون از جمله شماری تبعه خارجی به ظن ارتباط با داعش دستگیر و 22 نفر از میان آنها با حکم دادگاه روانه زندان شدند.

در استانبول 51 تبعه خارجی در ارتباط با گروه تروریستی داعش دستگیر شدند.

نیروهای امنیتی ترکیه در استان ساکاریا 19 تبعه عراقی و سوریه‌ای عضو داعش را دستگیر کردند که 15 نفر از این تعداد محکوم به حبس شدند.

در آنکارا نیز 14 عضو گروه تروریستی داعش پیش از انجام عملیات تروریستی دستگیر شدند.

– جولای

در عملیات‌های نیروهای امنیتی ترکیه در ماه جولای تعداد زیادی از جمله شماری تبعه خارجی دستگیر شدند که 31 نفر از این تعداد با حکم دادگاه روانه زندان شدند.

سدا .د همسر تارکان باتیراشویلی، مسئول خودخوانده داعش با اسم سازمانی «ابوعمر الشیشانی» که بر اساس گزارش‌ها در عراق از پای درآمده نیز در ماه جولای بازداشت شد.

همچنین ن.ی، تبعه ازبکستان و عضو گروه تروریستی داعش نیز که در حال فرار از کشور بود دستگیر شد.

سه عضو عراقی گروه تروریستی داعش نیز در استان کاستامونو هر کدام به 9 سال زندان محکوم شدند.

– اوت

همچنین در عملیات‌های ماه اوت نیز 94 نفر از جمله تعداد زیادی خارجی دستگیر و 23 نفر از اعضای این گروه تروریستی نیز بازداشت شدند.

– سپتامبر

در عملیات‌های نیروهای امنیتی ترکیه در ماه سپتامبر نیز 20 نفر از اعضای این گروه تروریستی از جمله عبدالخالق کردی و ایوب ب.، دو سرکرده این گروه نیز بازداشت شدند.

– اکتبر

همچنین در ماه اکتبر نیز 223 مظنون دستگیر و 42 نفر از اعضای این گروه تروریستی بازداشت شدند.

– نوامبر

در ماه نوامبر نیز شمار زیادی از اعضای داعش از جمله 37 تروریست خارجی دستگیر شد.

در عملیات‌های نیروهای امنیتی ترکیه علیه فعالیت‌های مالی داعش در 11 استان به مرکزیت دیاربکر، از 24 مظنون دستگیر شده 15 عضو این گروه تروریستی بازداشت و روانه زندان شدند.

و.آ که از وی به عنوان قاتل داعش نام برده می شد در منطقه بلن در استان حتای بازداشت شد.

در عملیات نیروهای امنیتی ترکیه در ترابزون آ.گ از امیران خودخوانده داعش به همراه همسرش دستگیر شد. همسر وی د.ب.گ آزاد شد.

دادستانی کل دیاربکر در چارچوب تحقیقات قضایی علیه داعش در 11 استان کشور 24 مظنون به دست داشتن در شبکه مالی از کشورهای سوریه٬‌ عراق٬‌اندونزی و لیبی را دستگیر کرد.

از این افراد 579 هزار و 608 دلار، 5 هزار و 285 یورو، 1 میلیون و 304 هزار و 885 لیر ترکیه، 124هزار و 800 لیر سوریه، 36 تلفن همراه، 18 کامپیوتر، 10 هارد دیسک بدست آمد.

– دسامبر

در عملیات ماه دسامبر 13 مظنون دستگیر و فرایند قضایی شمار زیادی ادامه دارد.

همچنین یکسان بودن اثر انگشت آ.گ با اسناد بدست آمده در خانه محل اقامت عبدالقادر ماشاریپف؛ عامل حمله به کلوب رینا در استانبول در اول ژانویه 2017 آشکار گردید.

از سوی دیگر عایشه نور اینجی از اعضای داعش که نام وی در لیست آبی تروریست های تحت تعقیب وزارت کشور ترکیه به چشم خورده و برای دستگیری وی 1 میلیون و 500 هزار لیر جایزه تعیین شده بود دستگیر شد.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار