شیوع مواد مخدر صنعتی در میان گروه سنی”دبستانی ها” در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، آسیب های اجتماعی و آلودگی به مواد مخدر صنعتی در آستانه شیوع در میان گروه سنی دبستانی هاست.

فرزاد سالک کارشناس آسیب‌های اجتماعی و مشاوره رسمی آموزش و پرورش در این رابطه اعلام کرده است سن آسیب ها  به دوره راهنمایی رسیده است و حتی در برخی مواقع می شنویم که سن دبستان هم درگیر این موضوع شده است.

به گفته وی،زنگ هشدار افزایش نرخ اعتیاد خصوصا با وجود مخدرهای جدید در نوجوانان و مدارس به صدا درآمده و نیاز به اقدامی عاجل می باشد.

او ادامه داده است  ماده مخدر جدید به نام “گل” که خود بچه ها هم نسبت به عواقب استفاده از آن اطلاعات ندارند علاوه بر این بالغ بر 70 درصد خانواده ها حتی از ماده مخدری مانند “گل” خبر ندارند.
سالک خاطرنشان ساخته است در واقع بسیاری از خانواده ها و نوجوانان گمان می کنند معتاد یعنی کسی که تریاک بکشد و خانواده ها حتی فکر می کنند همه مواد مخدر مانند تریاک بویی دارد و اطلاعی از مواد مخدر جدید ندارند و یا بسیاری از خانواده ها خود درگیر مساله اعتیاد هستند که موضوع را بغرنج تر می کند.
پیشتر عارف وهاب‌زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر از افزایش شیوع مواد مخد”گل” در بین نوجوانان و جوانان خبر داده بود.
استعمال مواد مخدر “گل” باعث توهم در افراد می‌شود.
به گفته کارشناسان یک ‌بار مصرف آن طوری عملکرد مغز را مختل می‌کند که زندگی بدون آن غیرممکن می‌شود.

گل قسمت های آرام‌بخشی مغز را فلج می‌کند و خودش جایگزین آن می‌شود و به مرور با مصرف‌نکردن گل، فرد دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب شدید و… می‌شود.