در تظاهرات پاریس و دیگر شهرهای فرانسه صدها تن مصدوم شدند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)در جریان اعتراض گروه موسوم به «جلیقه زردها» به افزایش قیمت سوخت که از دو هفته پیش در پاریس و دیگر شهرهای این کشور آغاز شده، آمار مجروحان و بازداشت شدگان بار دیگر افزایش یافته و به ترتیب به 92 و 224 نفر رسید.

براساس اخبار این رسانه‌ها بالغ بر 75 هزار نفر در این اعتراضات شرکت کرده‌اند.

این در حالیست که ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در این رابطه از حضور 5 هزار و 500 نفر در این اعتراضات خبر داد. وی هرگونه اعمال خشونت در این تظاهرات را محکوم و اعلام کرده است که روند قضایا را از نزدیک پیگیری می‌کند.

احزاب مخالف فرانسه از جلیقه‌های زرد اعلام حمایت و از دولت به لحاظ اجازه اعمال خشونت علیه معترضان و آسیب به مشروعیت خود انتقاد می‌کنند.

پلیس برای مقابله با معترضانی که در اطراف خیابان شانزه لیزه تجمع کرده اند از گاز اشک آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده می‌کند. معترضان اقدام به سوزاندن شمار بسیاری خودرو و سطل‌های زباله در سطح شهر پاریس کرده و با پرتاب سنگ و شیشه به سوی ماموران پلیس با آنها درگیر شدند.

گفتنی است حدود 287 هزار نفر از مردم فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» سازماندهی شده‌ و روز شنبه 17 نوامبر جاری در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت مایع صدها خیابان در سراسر این کشور را بستند.

بسیاری از مغازه ها و مراکز تجاری در منطقه مرکزی پاریس تعطیل و خدمات رسانی حمل و نقل عمومی مختل شده است. چهار هزار پلیس برای مقابله با اعتراضات امروز در حال انجام ماموریت هستند. براساس نظرسنجی ها 84 درصد مردم فرانسه از اعتراضات اخیر حمایت می‌کنند.