شرح فجایع منطقه آراکان میانمار از زبان غیرنظامیان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ غیرنظامیان نجات یافته از قتل‌عام ارتش میانمار که مجبور به ترک سرزمین خود در منطقه آراکان شده‌اند، فجایع رخ داده در این منطقه را با استفاده از شبکه‌های اجتماعی منعکس می‌کنند.

یکی از این غیرنظامیان مسلمان در یک ویدئو که امروز ضبط و از سوی شبکه اجتماعی «آراکان تایمز» منتشر شده، می‌گوید: “برادرم، همسرم، سه فرزندم، برادرزاده‌ام، مادرم و خواهر کوچکم را در ساحل کشتند. من رفته بودم تا وسایل خانه را بیاورم. و گرنه من هم کشته می‌شدم”.

وی در این ویدئو ادامه می دهد: “از فاصله دور دیدم که خانواده‌ام را کشته‌اند و اجسادشان را می‌سوزانند. تعداد زیادی از اهالی روستای ما را کشتند. همین حالا هم می‌توانید صدای هلی‌کوپترها را بشنوید”.

یک پسر جوان نیز در یک ویدئوی دیگر می‌گوید: “دیدم که یک گروه از افرادی که از منطقه تولاتولی آمده بودند، توسط ارتش و بودیست‌ها کشته شدند. رفته بودم که گاوهای خودم را پیدا کنم. 20 نفر دیگر هم کنارم بودند. آمدم تا این اتفاقات را به شما منتقل کنم”.

– غرق شدن کودک میانماری هنگام فرار

از سوی دیگر، یک کودک 2 ویا 3 ساله اهل آراکان حین فرار خانواده اش از حمله ارتش میانمار و به هنگام عبور از رودخانه غرق و پیکرش در ساحل رودخانه یافت شده است.

انتشار عکس این کودک میانماری در شبکه های اجتماعی بار دیگر وخامت وضعیت اقلیت مسلمانان روهنگیا در میانمار را نشان داد.

در تصاویر ویدئویی که در اینترنت قرار گرفته، دیده می شود که یک گروه از خانواده های میانماری که بیشتر افراد اعضای آن را کودکان تشکیل می دهند و در حال فرار از کشتار هستند، گریه کنان دست به نیایش دسته جمعی زده‌اند.

گفتنی است که در پی حمله گروهی از شورشیان به ایستگاه های پلیس میانمار، نیروهای امنیتی این کشور عملیات گسترده ای را علیه مسلمانان روهنگیا آغاز کردند. در این عملیات شمار زیادی از غیرنظامیان کشته، صدها خانه و دهها روستا به آتش کشیده شده و بسیاری از مسلمانان منطقه مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

رفتن به نوار ابزار