«شاهد جریان جديدى در سینمای آذربایجان و تبریز هستيم»

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ امیر مرتضوی، دبیر «نخستین جشنواره فیلم تبریز» در ایران در گفتگوی ویژه با خبرنگار آناتولی با اشاره به رقابت 42 فیلم در بخش‌های مختلف این جشنواره که از امروز، یکم اوت در مجتمع سینمایی 22 بهمن این شهر آغاز می‌شود گفت: “جریان نوینی در سینمای آذربایجان به مرکزیت تبریز ایجاد شده که موفقیت‌های براداران ارک با فیلم «حیوان» و اصغر یوسفی نژاد با فیلم «ائو» در همین راستا باعث ایجاد انگیزه در بین دیگر فیلم‌سازان نیز می‌شود”.

مرتضوی در خصوص انتخاب نام این جشنواره ضمن تاکید بر اینکه تمامی جشنواره‌های معتبر در دنیا به نام شهرها، مانند جشنواره فیلم برلین و کن، معروف هستند ادامه داد: امیدواریم این جشنواره با همین نام تداوم پیدا کند. البته این جشنواره امسال به صورت استانی است اما در صورت تامین بودجه قصد داریم از سال آینده به شکل سراسری برگزار کنیم.

دبیر نخستین جشنواره فیلم تبریز افزود: “تبریز در دهه شصت و به مدت یک دهه میزبان جشنواره فیلم وحدت بود که به صورت سراسری برگزار می‌شد و جزو اولین جشنواره‌های فیلم در ایران با موضوع فیلم کوتاه به شمار می‌رفت. در دهه 80 نیز انجمن فیلم استان همایش فیلم کوتاه برگزار می‌کرد که پس از مدتی به جشنواره تغییر ماهیت داد اما نهایتا بعد از برگزاری 12 دوره تعطیل شد”.

 

-در ایران، جشنواره‌‌ها بیشتر به شکل موضوعی برگزار می‌شوند

مرتضوی، مسائل انگیزشی را یکی از اهداف مهم جشنواره فیلم تبریز عنوان کرد و گفت: “در ایران، جشنواره‌‌ها بیشتر به شکل موضوعی برگزار می‌شوند. به همین علت بعضی از فیلم‌سازها نمی‌توانند اثر خود را در جایی به نمایش بگذارند. اما جشنواره فیلم تبریز با موضوع آزاد برگزار می‌شود و این باعث می‌شود تا متوجه فیلم‌سازهای مستعدی شویم که پیش از این اصلا شناخته شده نبودند”.

 

– افزایش تعداد فیلم‌ها به زبان ترکی

دبیر نخستین جشنواره فیلم تبریز در خصوص حضور فیلم‌های به زبان ترکی در این جشنواره گفت: “نسبت به دهه گذشته شاهد افزایش تعداد این فیلم‌ها هستیم. اما باید گفت که در ادبیات ترکی هنوز به بلوغ نرسیده‌ایم و همین باعث می‌شود که بیشتر این فیلم‌ها ساختگی به نظر برسند”.

امیر مرتضوی، بخش‌های چشم‌انداز سینمای آذربایجان، نمایش فیلم‌های منتخب جشنواره‌های جهان و یادبود عباس کیارستمی را از جمله بخش‌های مختلف در جشنواره فیلم تبریز عنوان کرد و گفت: “تندیس دائمی جشنواره که با نماد‌هایی از تبریز و فیلم همراه است، در اختتامیه جشنواره و از بین 45 اثر فرستاده شده برگزیده و رونمایی خواهد شد”.

گفتنی است از بین 42 اثر راه یافته به بخش مسابقات، 42 فیلم شامل 27 عنوان فیلم داستانی، 7 فیلم مستند، 5 فیلم تجربی و 3 اثر در قالب انیمیشن است.

نخستین جشنواره فیلم تبریز تا ششم اوت ادامه خواهد داشت و فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقات در 17 رشته به رقابت خواهند پرداخت.

رفتن به نوار ابزار