سیا دخالت در اعتراضات را رد کرد/ ”مردم خواستار جدایی از رژیم دینی شدند”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مایک پمپئو، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفته است که این سازمان نقشی در اعتراضات ضدحکومتی ایران نداشته و افزود که مشکلات اقتصادی مسبب اوضاع ایران است.

همزمان محمود صادقی نماینده مجلس ایران در پیامی در توییتر نوشته است: “بنابر گفته مقامات اطلاعاتی در ناآرامی های اخیر تاکنون هیچ عامل بیگانه ای مباشرت نداشته است.” پمپئو روز یکشنبه ۱۷ دی/ ۷ ژانویه در گفتگو با شبکه فاکس نیوز گفته است که وضعیت اقتصادی ایران “خوب نیست و همین است که باعث شده مردم به خیابان ها بریزند.” به گزارش خبرگزاری فرانسه او “نگاه واپس گرایانه” حکومت ایران را علت نشنیده گرفتن صدای مردم دانسته است. او در پاسخ به ادعای محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، که سیا را از عوامل ناآرامی های اخیر ایران دانسته بود گفته است: “این کذب است.”

مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این سمت منصوب شده گفته است: “مردم ایران بودند، آنها این (اعترضات) را شروع کردند، آنها این را ایجاد کردند، ادامه دادند، و خواستار شرایط بهتر زندگی و جدایی از رژیم دینی شدند.”

محمدجعفر منتظری سه روز پیشتر یکی از مسئولان سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا (سیا) را به برنامه‌ریزی برای ناآرامی‌ها متهم کرده و گفته بود که هزینه این طرح را عربستان تامین کرده است. او همچنین ادعا کرده بود که “اتاق عملیاتی” متشکل از سه ضلع آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی با “مطالعات فراوان” طرحی را برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و “یکسره کردن کار” تا ۲۲ بهمن ماه در نظر داشتند. دادستان کل ایران طراح اصلی پروژه را یکی از “مسئولان سابق سازمان سیا” به نام مایکل دیاندریا معرفی کرده بود.

از زمان بروز اعتراضاتی که در روز هفتم دی – ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷ – در مشهد شروع و به سرعت به شهرهای دیگر کشیده شد. در این اعتراضات بیش از ۲۲ نفر کشته شد اند و دهها نفر زخمی و صدها نفر بازداشت شده اند. مردم در این اعتراضات خواستار سقوط حکومت بودند. این اعتراضات کمابیش ادامه دارد.

دولت ترامپ از معترضان حمایت کرده است. سفیر آمریکا در سازمان ملل حتی موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح و از سرکوب معترضان انتقاد کرد. همزمان در روز یکشنبه سپاه پاسداران ایران در بیانیه ای از “مردم و نیروهای امنیتی” به خاطر کمک به پایان “آشوب ها” که آن را “فتنه جدید” خواند تشکر کرده است. حکومت ایران اعترضات ضدحکومتی را “فتنه” می خواند. سپاه در بیانیه اش این اعتراضات را به آمریکا، بریتانیا، اسرائیل، آل سعود، سازمان مجاهدین خلق و سلطنت طلبان نسبت داد.

آمریکا قبلا هم ادعای دخالت در اعتراضات ایران را رد کرده بود. هفته پیش نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفت که ادعای ایران دایر بر نقش “دشمنان خارجی” در اعتراضات “یاوه گویی محض” است. او گفت: “مردم ایران صدای آزادی خواهی شان را بلند کرده اند. همه مردمان آزادی خواه باید از آرمان آنها حمایت کنند.”