سیاستمدار آلمانی از شاهرودی به دلیل “جنایت علیه بشریت” شکایت رسمی کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) یک سیاستمدار شناخته شده آلمانی از محمود هاشمی شاهرودی، به جرم جنایت علیه بشریت به دادگاه این کشور شکایت رسمی کرده است.

به گزارش رسانه های آلمان، فولکر بک، نماینده پیشین پارلمان آلمان از حزب سبزها به سفر محمود هاشمی شاهرودی به آلمان و بستری شدن او در هانوفر به شدت انتقاد کرده است. بک شکایتی رسمی علیه شاهرودی تنظیم و آن را به مقامات قضایی ایالت “نیدرزاکسن” آلمان ارسال کرده است. فولکر بک در شکایت خود شاهرودی را به “قتل، نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت” متهم کرده است. گفته می‌شود این شکایت در روز دوشنبه ۸ ژانویه/ ۱۸ دی صورت گرفته است.

فولکر بک در رابطه با شکایت خود به روزنامه “بیلد” آلمان گفته است: «ما نه تنها مجاز نیستیم که بیمارستان و آسایشگاهی برای جنایتکاران علیه حقوق بشر باشیم، بلکه باید آنها را مجبور به پاسخگویی کنیم.» فولکر بک تاکید کرده است که دولت آلمان نباید دچار این خطا شود و برای افرادی با چنین پیشینه‌ای مصونیت دیپلماتیک قائل شود. بک از شاهرودی به عنوان “سازمانده کشتار گروهی” در ایران یاد کرده است.

برخی از فعالان حقوق بشر در آلمان نیز می‌گویند که هاشمی شاهرودی نمی‌تواند از “مصونیت دیپلماتیک” برخوردار باشد، زیرا در حال حاضر عضویتی در دولت ندارد. شاهرودی هم اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران است.

روزنامه‌های آلمانی “بیلد” و “هانوفرشه آلگمانیه” جمعه گذشته خبر داده بودند که محمود هاشمی شاهرودی، یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر ایران، برای مداوا در بیمارستانی در هانوفر آلمان بستری شده است. همزمان با انتشار خبر بستری‌شدن هاشمی شاهرودی در آلمان، خبرگزاری‌های ایران با انتشار عکسی از عیادت رضا رمضانی گیلانی، نماینده مجلس خبرگان و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ، از هاشمی شاهرودی خبر دادند. در این عکس پروفسور مجید سمیعی، متخصص مغز و اعصاب نیز دیده می‌شد.

در روز شنبه ۶ ژانویه/ ۱۶ دی حدود ۲۰۰ ایرانی در برابر “مرکز بین‌المللی علوم اعصاب” در شهر هانوفر آلمان تجمع کرده و به دلیل بستری‌شدن محمود هاشمی شاهرودی در این مرکز درمانی دست به تظاهرات زدند. سفر درمانی هاشمی شاهرودی به خارج از ایران انتقادهای زیادی برانگیخته است. منتقدان از جمله خواستار استفاده مقام‌های حکومتی از همان امکاناتی شده بودند که بقیه مردم ایران هم از آن استفاده می‌کنند. غرب ستیزی و استفاده از امکانات ایرانی که از طرف مقامات حکومت ایران با نام “اقتصاد مقاومتی” یاد می شود، از اصلی ترین سیاست های تاریخ حکومت جمهوری اسلامی بوده است.