سه تن از بازداشت شدگان بزرگداشت قیام خرداد 85 آذربایجان همچنان در بازداشتنند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) “مراد عماری، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری” از بازداشت شدگان مراسم گرامیداشت شهدای قیام خرداد 85 آذربایجان در سولدوز، علیرغم صدور حکم آزادی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اگرچه اکثریت فعالان مدنی آذربایجانی که پس از حضور در مراسم دوازدهمین سالگرد اعتراضات خردادماه ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان سولدوز (نقده) بازداشت شده بودند، آزاد شدند، اما از بین بازداشت شدگان آقایان “مراد عماری، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری” علیرغم صدور حکم آزادی و تودیع قرار، با کارشکنی دستگاههای قضایی و امنیتی ایران کماکان در بازداشت به سر می برند.

گفته می شود در میان بازداشت شدگان جواد احمدی یئکانلی برای بار دوم در بازداشت مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفته است. همچنین اولدوز قاسمی آخرین  فرد بازداشت شده در این مراسم بود که روز سه شنبه با تودیع قرار آزاد شد.

“اولدوز قاسمی، محمد محمودی، ناصر احمدی، مرتضی محمدی، واحد بسطامی، محمد قنبرزاده، مرتضی صفری، امیر ستاری، جواد احمدی یئکان، بابک صیامی، علی خجسته، سجاد شهیری و رسول سلحشور” هویت چند تن از بازداشت شدگان بود. این فعالان از شهرهای مختلف آذربایجان از جمله اورمیه و اهر برای شرکت در این مراسم آمده بودند.

به گفته شاهدان عینی سه فعال باقی مانده در بازداشت به همراه اولدوز قاسمی در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتی ماموران امنیتی از فاصله ای نزدیک به چشمان آنان اسپری فلفل زده اند. در پی این ضرب و شتم امیر ستاری از ناحیه بینی دچار خونریزی شده بود.

کاریکاتوری جنجالی در روزنامهٔ ایران در هفته‌نامهٔ ایران جمعه، ویژه‌نامهٔ روزهای جمعهٔ روزنامهٔ ایران (به صاحب‌امتیازی خبرگزاری جمهوری اسلامی) ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۵ در صفحهٔ «کودک و نوجوان»، به‌صورت کمیک‌استریپی باعنوان «چه کنیم که سوسک‌ها سوسکمان نکنند» منتشر شد. در این کاریکاتور ترک ها را سوسک معرفی کرده و راههای کشتن آنها به کودکان آموزش داده شده بود. به عبارت دیگر در این کاریکاتور رسما به تصفیه نژادی ترکها از ایران دستور داده شده بود.

این کاریکاتور موهن سبب تظاهرات‌های گسترده در تبریز و بسیاری دیگر از مناطق ترک نشین و آذربایجان شد و باعث کشته و زخمی شدن عده‌ای از معترضین در شهرهای سولدوز (نقده)، اورمیه، تبریز، اردبیل و مشکین‌شهر شد.

در پی تظاهرات ترک های آذربایجان در خردادماه سال ۱۳۸۵ تظاهرات مردم سولدوز (نقده) واقع در جنوب آذربایجان غربی روز چهارم خرداد به علت شلیک مستقیم مأمورین به سوی تظاهر کنندگان به خونین ترین این سلسله اعتراضها بدل شد.

در این تظاهراتها تعدادی از معترضان کشته شدند و صدها تن نیز زخمی و بازداشت شدند. تلویزیون ایران کشته شدن چهار نفر به نامهای: توحید آذریون (۲۵ ساله)، همت اسمزاده (۳۵ ساله متأهل)، حسین فتحی پور(۱۷ ساله دانش آموز)، عسگر قاسمی (۳۹ ساله متأهل) را در سولدوز (نقده) تأیید کرد.

رفتن به نوار ابزار