سفیر انگلیس در واشنگتن: سیاست‌ آمریکا در برابر ایران غیرمنسجم است

سر کیم داروچ، سفیر انگلیس در واشنگتن در یادداشت‌های لو رفته خود سیاست‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران را «غیرمنسجم» و «آشفته» توصیف کرده و گفت که به اعتقاد وی احتمال بهبود این سیاست بعید است.

داروچ در یکی از این یادداشت‌های محرمانه‌اش که برای نخستین بار توسط روزنامه «دیلی میل» به چاپ رسید، گفت: واقعا بر این باور نیستیم که دولت ترامپ کمتر ناکارآمد، غیرقابل پیش‌بینی، جناح‌گرا و از حیث دیپلماتیک نیز کمتر بی‌عرضه و بی‌کفایت باشد.

وی همچنین کاخ سفید تحت کنترل دونالد ترامپ را «ناکارآمد» معرفی کرده و افزود: دوره ریاست جمهوری ترامپ ممکن است به بی‌آبرویی ختم شود.

سر کیم ضمن تاکید بر اینکه رئیس جمهور آمریکا می تواند کاملا برعکس اظهارات خود عمل کند، به مقامات وزارت امور خارجه بریتانیا توصیه داده که اگر می خواهند با ترامپ ارتباط برقرار کنید، باید با زبان ساده و صریح صحبت کنند.

داروچ درباره یپام توئیتری ترامپ در پی سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران ایران بر فراز تنگه هرمز که در آن دلیل انصراف خود از صدور دستور حمله به نقاطی در این کشور را احتمال جان باختن 150 نفر اعلام کرد، گفت: او بیش‌تر نگران پیآمدهای این اقدام در انتخابات سال 2020 بود.

وی در یکی دیگر از این یادداشت‌ها هشدار داد که ترامپ هر چه از آستانه جنگ با ایران بازگشته است، می تواند منجر به بروز درگیری میان دو کشور شود. زیرا اطراف وی را گروهی از مشاوران جنگ‌طلب محاطه کرده‌اند.

لازم به ذکر است دونالد ترامپ در چارچوب کمپین انتخاباتی خود در سال 2016 به مردم وعده پرهیز از ورود جنگ خارجی داده و گفت که سربازان آمریکایی در حال درگیر در کشورهای خارجی را فرا خواهد خواند.

سر کیم داروچ 10 ماه قبل از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 به سمت سفارت بریتانیا در واشنگتن انتصاب شده بود.

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)

رفتن به نوار ابزار