سطح رفاه در عفرین از سایر مناطق سوریه بالاتر است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ناصر حصو، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی عفرین سوریه اظهار داشت: در حال حاضر و بعد از عملیات شاخه زیتون ترکیه، میزان درآمد سرانه عفرین به 150 دلار رسیده و از دیگر مناطق تحت کنترل رژیم اسد بسیار بیشتر است.

وی این سخنان در پنل «عفرین در اولین سال عملیات شاخه زیتون» در آنکارا گفت و افزود:

“منطقه عفرین از لحاظ اقتصادی نسبت به جرابلس و سایر مناطق دارای منابع بیشتر و غنی‌تر است. در سایه عملیات شاخه زیتون در زمینه اقتصادی اقداماتی داشتیم. حضور نهادهای مدنی و ارگانهای دولتی نیز کمک بسیاری به ما می‌کند.

در این منطقه محصولات بسیاری مثل روغن زیتون، صابون و زغال سنگ تولید و به خارج صادر می شود. همچنین در بخشهای درمانی، مواد غذایی و تغذیه فعالیتها و پیشرفت‌هایی داشته ایم.

فعالیت صرافان و طلافروشان در عفرین نشانگر وجود امنیت در این شهر است. از سرمایه گذاران و نهادهای بین المللی نیز دعوت کرده ایم تا در عفرین حضور داشته باشند. اتاق صنایع و تجارت را در مرکز عفرین راه اندازی کردیم.

هیچ مالیاتی از مردم عفرین گرفته نمی‌شود و آب و برق و خدمات به صورت رایگان به مردم ارائه می‌شود. فعالیتها برای راه اندازی خطوط تلفن را نیز آغاز کرده ایم.

گام‌هایی برای کنترل داروهای غیر مجاز، قاچاق سوخت و جلوگیری از قاچاق هرگونه کالای دیگری را شروع کرده ایم. پیشرفت‌های اقتصادی رو به پیشرفت است. با کمک مجلس محلی و ترکیه به فعالیت‌های خود ادامه خواهیم داد”.

سعید سلیمان، رئیس مجلس محلی عفرین نیز در این پنل ضمن اشاره به راه اندازی زیر ساخت‌ها در عفرین تصریح کرد:

“نخست مشکل تامین آب را رفع کردیم. در عفرین و نواحی مختلف آن 249 مدرسه تأسیس کرده ایم. در حال حاضر 1500 معلم به دانش آموزان آموزش می‌دهند و نزدیک به 45 هزار دانش آموز در این مدارس تحصیل می‌کنند.

کنترل پلاک خودروها، هویت اشخاص، کنترل اسناد و سلاحها را نیز در دستورکار قرار دادیم. سلاحهای بدون مجوز را ممنوع اعلام کردیم. اکنون نیز در حال رفع مشکل برق شهر هستیم.

در آینده نزدیک نیز می‌خواهیم با کمک ترکیه دانشگاهی را در عفرین راه اندازی کنیم. همچنین یک اتاق بازرگانی مشترک با ترکیه تاسیس خواهیم کرد”.

اویتان اورهان، هماهنگ کننده بخش مطالعات سوریه در «مرکز مطالعات خاورمیانه» به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این پنل اظهار داشت:

“هدف ترکیه از انجام عملیات نظامی در عفرین یعنی عملیات شاخه زیتون در وهله نخست مبارزه با گروه های تروریستی در شمال سوریه بود. هدف مهم دیگر از میان برداشتن کامل منطقه تحت کنترل ی.پ.گ است.

از نظر ترکیه، هر منطقه از سوریه که ی.پ.گ در آنجا حضور دارد، به عنوان یک هدف عملیاتی برای ارتش ترکیه تلقی می‌شود. در همین راستا ترکیه کوشید تا تروریست‌های وابسته به این گروه را یا نابود کند و یا از منطقه اخراج کند. هدف سوم نیز تاسیس یک ساختار غیرنظامی در مناطق تحت تسلط پ.ی.د بود.

عملیات شاخه زیتون در خلال 58 روز و خیلی زودتر از موعد مقرر به اتمام رسید. این عملیات به خوبی نشانگر قدرت و قابیلت‌های بسیار بالای ارتش ترکیه در فراسوی مرزهای خود و همچنین ارتش آزاد سوریه بود.

در این عملیات اهمیت زیاد پشتیبانی هوایی ثابت شد. این موضوع می تواند راهگشای پیروزی یک ارتش دولتی شود. این پیروزی به رغم تجهیزات مدرن، تونل‌ها، حمایت‌های لجستیکی قوی از تروریست‌ها به ویژه کمک نیروهای تحت حمایت ایران از ی.پ.گ در عفرین به دست آمد.

عملیات عفرین و شاخه زیتون از نظر سیاسی به معنی آغاز پایان پ.ک.ک و ی.پ.گ در سوریه است. چراکه عدم مقاومت ی.پ.گ در عفرین به معنی عدم توان مقاوت این گروه در منبج و شرق فرات است.

چنین نیز شد و در خلال این عملیات‌ها ی.پ.گ بسیاری از مناطق تحت اشغالش را از دست داد و برتری روانی اش فرو ریخت و تمامی نقشه ها و خیالاتش در شمال سوریه نقش بر آب شد.

از سوی دیگر به دنبال این عملیات‌ها، ترکیه صاحب جایگاهی برتر در منطقه شد و برای مخالفین منطقه ای جهت اسکان فراهم گردید. بعد از کنترل عفرین از سوی ترکیه مسیر نفوذ تررویستهای پ.ک.ک از عفرین به حاتای نیز بسته شد.

اما هنوز برخی از مشکلات در عفرین هست. امنیت به طور کامل برقرار نشده است. چراکه تروریستهای پ.ک.ک هنوز نیز درصدد ایجاد حملات علیه نیروهای ارتش آزاد و غیر نظامیان در منطقه عفرین هستند.

از سوی دیگر نیروهای مسلح ترکیه علیه برخی از نیروهای ارتش آزاد سوریه که رفتارهای مجرمانه در منطقه داشته اند وارد عمل شده اند. موضوع دیگر مهاجرت اهالی عفرین است.

برخی اهالی عفرین که به مناطق دیگر مهاجرت کرده بودند بازگشته اند ولی عناصر ی.پ.گ همچنان در مناطق تحت اشغال خود مانع از بازگشت غیرنظامیان می‌شوند. چند ریسک قابل پیش بینی در قبال وضعیت موجود وجود دارد.

مهمترین ریسک عملیات روسیه و رژیم اسد در ادلب است که می‌تواند باعث ایجاد موج جدید مهاجرین در عفرین شود. ریسک دوم نیز درگیری میان مخالفین اسد در ادلب و یا جابجایی آنها در منطقه است که می‌تواند خطراتی را برای امنیت عفرین به همراه آورد”.

آنکارا/سلنا صمدلی/ خبرگزاری آناتولی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار