سریلانکا: احتمالا داعش پشت حملات عید پاک بوده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رانیل ویکرماسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا می‌گوید با توجه به مقیاس و وسعت انفجارهای خونین روز یکشنبه این حملات نمی‌توانسته بدون ارتباط و همکاری با یک شبکه بین‌المللی ترور خارج از این کشور شکل گرفته باشد. داعش مدعی شده که این حملات که به کشته شدن ۳۲۱ نفر و زخمی شدن ۵۰۰ نفر دیگر انجامید کار “نیروهای آن” بوده است. 

در همین حال، امروز (سه‌شنبه) نخستین مراسم‌ خاک‌سپاری جمعی برای گروهی از قربانیان این حملات برگزار شده است. 

سریلانکا از روز یکشنبه با اعلام وضعیت فوق العاده در بهت و اندوه ناشی این انفجارها قرار گرفته است. 

پلیس این کشور اعلام کرده تاکنون ۴۰ مظنون را در ارتباط با این انفجارها بازداشت کرده است. 

تصاویر جدید ویدئویی هم از یک مرد در حالی که کوله‌پشتی به دوش به سمت کلیسای سنت سباستین در حرکت است و لحظاتی پیش از انفجار وارد کلیسا می‌شود منتشر شده است. 

رانیل ویکرماسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا گفته: “این (حملات) نمی‌توانسته به طور مستقل در داخل شکل گرفته باشد. آموزش ویژه و هماهنگی‌های مشاهده می‌شود که ما پیش از این در داخل (سریلانکا) ندیده بودیم.”

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) امروز (سه‌شنبه) از طریق سایت اعماق که اخبار این گروه را منتشر می‌کند اعلام کرده که مسئول حملات سریلانکا بوده است. 

اظهارات نخست‌وزیر سریلانکا و ادعای داعش در حالی امروز به صدر خبرها راه یافت که طی دو روز گذشته دولت سریلانکا گروه اسلام‌گرای جماعت ملی توحید را به عنوان مظنون اصلی این حملات هدف قرار داده بود. 

بی بی سی فارسی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار