سرمای بهاری باغداران آذربایجانی را فلج کرد/ خسارت ۷۰۰ میلیارد تومانی به مشکین و خلخال

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بارش برف و سرمای بهاری میلیاردها دلار به باغات و کشاورزان در آذربایجان خسارت وارد کرد.

پس از گرم شدن نسبی هوا در آذربایجان و شمالغرب ایران، بارش ناگهانی برف و افت شدید دما در آذربایجان باغات آذربایجان به شدت خسارت دید. براساس آخرین برآوردها به باغداران و کشاورزان در مشکین شهر در اردبیل بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

فرماندار خلخال در اردبیل در آذربایجان نیز گفته است که خسارات وارد شده در بخش باغی به کشاورزان خلخال ۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است. به گفته او ۸۴۰ هکتار از باغات گردو ، ۴۰۰ هکتار از باغات گلابی و سیب و ۶۰۰ هکتار نیز از باغات میوه‌های هسته‌دار دچار آسیب شده است. این در حالی است که کشاورزان این دو شهر هنوز خسارت واردشده سال پیش خود را دریافت نکرده اند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ایران نیز با اشاره به سرمازدگی و بارش برف در روزهای اخیر گفت: سرمازدگی به باغات ۱۷ استان کشور از جمله تهران، البرز، سمنان، قزوین، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی و اربیل … آسیب جدی وارد کرد.
او گفت: استان تهران دارای ۵۰ هزار هکتار باغ است که حدود ۱۶ هزار هکتار آن بر اثر سرما دچار آسیب شدند. به گفته او از ۱۶ هزارهکتار باغ آسیب دیده استان تهران تنها ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار آن بیمه بودند و دولت باید با تخصیص تسهیلات ارزان قیمت از باغداران آسیب دیده حمایت کند.

رفتن به نوار ابزار