سرمایه گذاری نظامی برای کشتار در منطقه مهمتر از نجات آذربایجان از فاجعه دریاچه است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در حالی که دریاچه اورمیه در غرب آذربایجان ایران در لبه تبدیل شدن به یک فاجعه زیست محیطی وحشتناک است، رهبر ایران دستور برداشت ۲.۵ میلیارد از صندوق توسعه ملی برای برنامه های نظامی را صادر کرده است.

رهبر ایران دیروز سه شنبه ۳ بهمن/ ۲۳ ژانویه اجازه برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را صادر کرده بود. بر حسب دستور او ۲ و نیم میلیارد دلار از این مبلغ به آنچه او تقویت بنیه دفاعی نامیده است اختصاص می یابد و به بودجه صدا و سیمای این کشور نیز ۵۰ میلیون دلار اضافه شده است. این دستور او مورد انتقاد شدید مخالفان قرار گرفت، به طوری که محمود صادقی، نماینده مجلس این کشور نیز از این تصمیمات شدیدا انتقاد کرد.

محمود صادقی در توییت اول نوشته است: « مصوبه عجیب کمیسیون تلفیق درباره برداشت از منابع صندوق توسعه ملی؛ بودجه صدا و سیما در جدول ارسالی برای اخذ اذن از رهبری ۱۰۰ میلیون دلار، مصوبه تلفیق ۱۵۰ میلیون دلار! معلوم نیست این وسط چطور ۵۰ میلیون دلار به بودجه رسانه ملی اضافه شد! فاعل بالاختیار یا مفعول بالاضطرار؟» صادقی در توییت دوم آورده است: «کمک به تسویه بدهی پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش از صندوق توسعه ملی حذف شد. بودجه تقویت بنیه دفاعی از ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پیشنهادی دولت به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یافت!»

این در حالی است که ایران شدیدا در بحران آبی و خشکسالی قرار دارد، چیزی که مقامات ارشد این کشور از جمله وزیر نیرو نیز به آن اذعان کرده است. از طرف دیگر فاجعه خشکیدن دریاچه اورمیه مستقیما جان بیش از ۱۴ میلیون آذربایجانی اطراف آن را تهدید می کند. ریزگردها امان مردم عرب در خوزستان در جنوب غرب ایران را بریده است و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ این کشور از جمله تهران، تبریز، اورمیه، و اراک سالانه دهها روز در این شهرها را به تعطیلی می کشاند. در غرب ایران در کرمانشاه نیز هزاران نفر از مردم زلزله زده در سرما در چادرها زندگی می کنند.

در برنامه ای که روز گذشته از نحوه تقسیم این ۴ میلیارد دلار منتشر شده است، تنها یک سهم ناچیز ۱۰۰ میلیون دلاری برای زلزله زدگان، و ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها تخصیص یافته است. در این میان براساس پیش بینی کارشناسان دریاچه اورمیه تنها ۶ میلیارد دلار برای احیا نیاز دارد و پیشتر هادی بهادری نماینده اورمیه در مجلس ایران گفته بود که برای گرفتن مبلغ حداقل یک یا دو میلیارد دلار از این بودجه پیش رهبر ایران رفته و از او برای صدور اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی درخواست خواهند کرد. اما اینگونه که از برنامه منتشره دیروز درباره صندوق بر می آید برای رهبر ایران سرمایه گذاری نظامی و کشتار مردم بی گناه سوریه، یمن و عراق مهم تر از نجات جان بیش از ۱۴ میلیون آذربایجانی است.

صندوق توسعه ملی که جایگزین حساب ذخیره ارزی شده است، بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز را دریافت می‌کند. دولت نمی‌تواند ارز پس انداز شده در این صندوق را صرف امور جاری کند و طبق قانون یا از آن باید به عنوان پشتوانه دریافت تسهیلات خارجی استفاده کند یا آن را صرف امور توسعه و اعطای وام برای سرمایه گذاری‌های عمرانی کند.