سرقت تمام عیار و کلان از معادن طلا و مس/ نباید سکوت کنیم/ دکتر فرزاد صمدلی

«یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی تبریز در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی و مطالبات اقتصادی استان، گفت: وقت آن رسیده است که درآمد یک میلیارد دلاری مس سونگون صرف استان شود.»
این خبر صرفا در مورد معادن مس سونگون است و چیزی در مورد معادن بسیار غنی طلا در این منطقه گفته نشده است.
علاوه بر معادن طلا در ورزقان، سرزمین آذربایجان دارای معادن بسیار غنی دیگر طلا در تیکان تپه، اق دره و قروه است. این معادن، غنی ترین معادن طلای ایران هستند.
شابد بتوان گفت که مجموع درآمد طلای ایران از تمامی معادن کشور و بخصوص آذربایجان چیزی در حدود ۱۰ میلیارد دلار است!
البته تاکنون رقم رسمی قابل اعتمادی در این خصوص منتشر نشده است.
این درآمد بسیار هنگفت از معادن طلا و مس در حالی توسط اقایان و‌اقازاده ها به سرعت برق غارت و بلعیده شده و به بانکهای خارجی ارسال می شود که روستاها و شهرهای آذربایجان و دیگر مناطق طلاخیز و غنی ایران از درد فقر و بدبختی به خود می پیچند.
اگر به روستاهای آذربایجان نگاهی بیفکنید می پندارید که این روستاها در ۵۰۰ سال پیش متوقف مانده اند. همه جا خاک و خاکستر و خاکستری است. اوضاع شهرها نیز خوب نیست و انسانهای فقیر و افسرده در خانه های پوسیده و کلنگی زندگی می کنند. گویی عقربه های زمان برای بومیان منطقه در حال چرخش به گذشته است!
فقر بیداد می کند، پسرها بیکارند، مهاجرت می کنند و دخترها می مانند و بدون یار و همسر زندگی می کنند. شهرها و روستاها مملو از انسانهای پیری شده که در سکوت و سکون جان می دهند.
در این مناطق مواد مخدر و مشروبات الکلی قاچاق را بیشتر و راحتتر از دارو می تواند خرید.
این چه حکومتی است که همه چیز را می دزد و هیچ چیز برای صاحبخانه نمی گذارد؟!
تاکی عرب خوزستان، ترک آذربایجان، لور لرستان، کورد کردستان و طبری و گیل مازندان و گیلان باید شاهد ساکت سرقت نفت، گاز، طلا، مس، اورانیوم، چوب، ماهی و دیگر منابع غنی منطقه ای خود خواهند بود؟!
اقتباس از صفحه فیس بوک دکتر فرزاد صمدلی

رفتن به نوار ابزار