سرقت اثر تحقیقی رحیم غلامی، توسط نیروهای امنیتی اردبیل

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) لغتنامه تورکی گردآوری شده و آماده چاپ رحیم غلامی محقق ، شاعر و نویسنده آذربایجانی ساکن اردبیل که اخیرا به دلایل نامعلوم بازداشت شده است، توسط نیروهای امنیتی این شهر بسرقت رفت.

نیروهای امنیتی اردبیل در مراجعت به منزل شخصی این نویسنده آذربایجانی و با برگه دستور ضبط، تمام دستنوشته‌ها و فایلهای آماده چاپ مرتبط با این لغتنامه را با خود برده‌اند.

این اثر تحقیقی قبل از چاپ به رٶیت اکثر محققین این حوزه درآمده، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

مجموعه نشر زیر نظر حجت‌الاسلام عاملی امام جمعه اردبیل نیز که اقدام مشابهی در این حوزه از سوی آنها شروع شده چندی پیش از آقای غلامی جهت پیوستن به مجموعه خود دعوت رسمی کرده‌اند که ایشان با رد این دعوت قرار بر تحقیقات مستقل داده‌اند.

حبیب نگهبان از فعالان ادبی اردبیل در باره این اثر تحقیقی در صفحه فیس‌بوک خود می‌نویسد:

” با توجه به علاقه وافرم به حیطه‌ی ادبیات که از وجود این استاد گرانقدر تاثیر پذیرفت از سه سال پیش با دعوت ایشان به جمع آوری، تایپ، نگارش و ویرایش این اثر ارزشمند محلق شدم.

قابل ذکر است که قبل از بنده نیز بسیاری از دوستان زحمت های فراوانی را در زمینه گردآوری منابع، تایپ و اظهار نظرات کارشناسانه خودشان در جهت بهبود کیفیت این اثر ماندگار قدم های موثر و محکمی را برداشته بودند.”

او همچنین می‌نویسد:

” لغتنامه ایشان که در مرحله نهایی ویرایش و صفحه آرایی میباشد بالغ بر ۴۸۲۷ صفحه است که هر صفحه ی آن بصورت دو ستونه کار شده و هر ستون آن شامل تقریبا 22 لغت و به عبارتی هر صفحه در برگیرنده تقریبی 44 لغت در محیط وورد با فونت بی نازنین و اندازه قلم۱۳ که با کسر احتمالی لغات تکراری در حدود 180 هزار لغت که تا کنون جمع آوری شده است “

رحیم غلامی شاعر ، نویسنده ، محقق و فعال مدنی آذربایجانی به جهت فعالیتهای مدنی و تحقیقی خود تاکنون ده‌ها بار دستگیر، شکنجه و متحمل حبس شده است.

جامعه قلم آذربایجان بازداشت اخیر این محقق و شاعر آذربایجانی را مرتبط با این اثر دانسته و عمیقا نگران سرانجام این اثر ارزشمندی هستند که سالها روی آن زحمات و تحقیقات فراوانی صورت گرفته است.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار