سراینده ترانه مشهور آیریلیق درگذشت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ‍رجب ابراهیمی در سال ۱۳۱۴‌ه-ش در منطقۀ ‌یورتچی در روستای کورابازلی (کورعباسلو) از توابع شهر نیر اردبیل دیده به جهان گشوده‌اند در ۱۵ سالگی به همراه خانواده به تهران کوچ کرده و در آن شهر ساکن می‌شوند.

وجدان بیدار و روح شاعرانه ایشان را رهسپار محافل ادبی نموده و موجب آشنایی او با بزرگان شعر و ادب می‌شود و تشویق‌های ادبا و شعرای نامی شوق شعرسرای را در ایشان شعله‌ور می‌سازد. و در این میان آشنایی او با مرحوم استاد علی سلیمی استاد مسّلم تار و موسیقی آذربایجانی، فتح بابی می‌شود تا شاعر جوان به سرودن ترانه به زبان مادری خود بپردازد.

ابراهیمی پس از آشنایی با استاد سلیمی اشعار «آغلاما»، «آچیل سحر» و «آیریلیق» را نوشتند و استاد علی سلیمی آهنگ‌سازی آن‌ها را انجام داد و خانم وارتوش(همسر استاد سلیمی) از رادیو تبریز این آهنگ‌ها را اجرا کردند.

اجرای بعضی از ترانه‌های آقای ابراهیمی به وسیله گروه موسیقی مرحوم استاد سلیمی موجب شهرت وی شد و به خصوص اجرای ترانه معروف به نام «آیریلیق» توسّط خوانندۀ بنام آذربایجان مرحوم رشید بهبوداف ایشان را به چهرۀ جهانی مبدّل می‌سازد.

امروزه بیش از ۱۵۰ خواننده مشهور ایرانی، آذربایجانی و ترکیه‌ای به تقلید از مرحوم رشید بهبوداف آن ترانه را اجرا نموده‌اند.

این شاعر و ترانه‌سرا و آفرینندۀ ترانه معروف آیریلیق که با تخّلص «فرهاد» در محافل ادبی شناخته می‌شوند، اخیراً بخشی از آثارخود را در قالب کتابی تحت عنوان «آیریلیق» منتشر کرده‌ بود.

یول پرس

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار