سامانه اس-400 در ماه ژوئن به ترکیه تحویل داده می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه که برای شرکت در سی و هفتمین کنفرانس سالانه مشترک شورای همکاری ترکیه-آمریکا (TAİK) و شورای آمریکایی-ترک (ATC) به واشنگتن رفته است، خطاب به خبر‌نگاران گفت: در آخرین دیدارم با مقامات روسی، آنان زمان تحویل سیستم دفاع موشکی اس-400 را ماه ژوئن اعلام کردند.

آکار فعالیت‌های ترکیه برای خرید سیستم‌های دفاع موشکی را حق طبیعی آنکارا دانسته و تاکید کرد که این یک مساله امنیتی و دفاعی است.

وی افزود: «این سیستم‌ها(اس 400) اکنون در سوریه مستقر هستند و در نزدیکی آنها در اسرائیل نیز اف-35 ها مستقرند. در کشورهای حوزه بالتیک چنین وضعیت مشابهی برقرار است. ما از کشورهایی عضو ناتو می‌خواهیم اقدام لازم را از لحاظ فنی انجام دهیم. احتمالا اس-400ها مسئولیت دفاع از استانبول و آنکارا را برعهده خواهند داشت و اف-35 ها هم در مالاتیا مستقر می‌شوند. در مورد این موضوعات گفتگو و در صورت نیاز تدابیر لازم را اتخاذ کنیم».

آکار تصریح کرد که برای کنترل حریم هوایی ترکیه نیازمند تعداد زیادی سیستم دفاعی هوایی و موشکی هستیم.

وزیر دفاع ترکیه همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با تدابیر آنکارا در مقابل تحریم احتمالی جنگنده‌های اف-35 از طرف آمریکا گفت: نمی‌خواهیم با پیشفرض‌ها باعث سؤ تفاهم و سخت تر شدن شرایط شویم. به همکاری ادامه می‌دهیم اما می‌توانم بگویم که همه تدابیر لازم را اتخاذ کرده‌ایم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره هماهنگی اس-400 روسیه با جنگنده‌های اف-35 و دیدار با مقامات آمریکایی در این خصوص گفت: ما پیشنهاد دیدار و گفتگو در خصوص مسائل فنی این موضوع را به آمریکایی‌ها ارائه کرده‌ایم.

آکار همچنین درباره سوریه و شمال آن نیز گفت: ما به تمامیت ارضی سوریه احترام قائلیم و به هیچ عنوان چشمداشتی در آن نداریم. مسئله ما تهدیدهای تروریستی علیه کشورمان است. به همین دلیل پیشنهاد بازپس گیری سلاح‌های تروریست‌ها و انتقال آن‌ها به 40-30 کیلومتری به سوی مرز را داده‌ایم.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار