سالگرد هولناکترین «دولتمردکشی» در تاریخ ارامنه

۱۸ سال پیش در خلال یک نشست در پارلمان ارمنستان، یک گروه تندروی ارمنی وابسته به حزب داشناک٬ هولناکترین قتل عام تاریخ دولتمردان در تاریح ارمنستان را در ایروان رقم زدند.

بعد از ظهر روز ۲۷ اکتبر ۱۹۹۹ پنج مرد از مهاجمان مسلح به رهبری فردی به نام نائیری هونانیان روزنامه‌نگار سابق، وارد جلسه علنی مجلس ارمنستان شدند، و رئیس مجلس کارن دمیرچیان، نخست وزیر وازگن سارگسیان و شش نفر از نمایندگان مجلس را به رگبار بستند و کشتند. در این حادثه ۳۰ نفر دیگر  از نمایندگان مجلس به شدت زخمی شدند. مهاجمان بعد از مذاکراتی با رئیس جمهور وقت روبرت کوچاریان، خود را تسلیم مقامات نمودند و بعد از محاکمه‌ای طولانی در دسامبر ۲۰۰۳ به حبس ابد محکوم شدند.

برخی منابع مخالف در ارمنستان با منتسب دانستن این اقدام تروریستی به جناح کوچاریان که اقدام به کودتایی سفید علیه لئون ترپتروسیان رییس جمهوری واقع بین ارمنستان به دنبال اعلام آمادگی ایروان برای خروج از قره باغ کرده بود٬ از آزادی همه مهاجمان پس از چند سال خبر می دهند.

به دنبال این واقعه هولناک ارمنستان به طور کامل در اختیار گروه تندروی داشناک قرار گرفت و اختناق و دیکتاتوری بی سابقه ای بر کشور سایه افکند. این اختناق به صورت تداوم حضور داشناکهای تندرو از روبرت کوچاریان تا  سرژ سرکیسیان در مقام ریاست جمهوری این کشور تا به امروز ادامه دارد.

وازگن ساونوویچ سارگسیان (زاده ۵ مارس ۱۹۵۹ – درگذشته ۲۷ اکتبر ۱۹۹۹) وزیر دفاع و نخست وزیر ارمنستان که در مجلس ترور شد از ژوئن تا اکتبر ۱۹۹۹ نخست وزیر ارمنستان بود.

کارن دمیرچیان و وازگن سارگسیان رهبران ائتلافِ موسوم به «وحدت» بودند، ائتلافی که مهم‌ترین رقیب سیاسی رئیس جمهور وقت روبرت کوچاریان بود و احتمال می‌رفت در انتخابات بعدی قدرت را به دست گیرد.

گفته می شود که مقتولین به دنبال صلح در قره باغ و برگرداندن اراضی اشغالی آذربایجان بودند.

رفتن به نوارابزار