سازمان ملل: محاکمه متهمان پرونده قتل خاشقجی کافی نیست

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) به نقل از وب سایت «یورونیوز» رافینا شامداسانی سخنگوی دفتر شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو در مورد به اعدام محکوم شدن 5 نفر در پرونده خاشقجیاظهار داشت: «محاکمه متهمان در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در عربستان سعودی کافی نیست. باید مجددا تحقیقاتی مستقل با «حضور بین‌المللی» در خصوص این پرونده، صورت بگیرد و ما همیشه علیه حکم اعدام هستیم».

لازم به ذکر است دادستان کل عربستان سعودی دیروز در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده 11 تن از متهمان قتل جمال خاشقجی، برای 5 نفر از آنها درخواست اعدام کرد.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در 20 اکتبر همان سال قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر 2018 طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.