سازمان ملل: سوء تغذیه حاد در بین کودکان غوطه شرقی در بالاترین حد در ۶ سال اخیر است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سازمان ملل گزارش داده است که وضعیت سوء تغذیه حاد در کودکان در غوطه شرقی در سوریه، در بدترین حالت ممکن در طول شش سال جنگ داخلی سوریه بوده است.

غوطه شرقی یکی از آخرین مناطقی است که تحت تسلط مخالفان میانه رو رژیم اسد بوده است و از سال ۲۰۱۳ رژیم اسد آنجا را به شدت تحت محاصره قرار داده و از ورود مواد غذایی و امکانات اولیه به آنجا جلوگیری کرده است. با توجه به گزارش روز چهارشنبه ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ آژانس کودکان نهاد یونسکو در سازمان ملل، گزارش داده است که براساس یک ارزیابی در ماه نوامبر در مناطق تحت کنترل مخالفان رژیم اسد در اطراف دمشق، ۱۱.۹ درصد از کودکان زیر ۵ سال از سوء تغذیه حاد رنج می برند. این بالاترین آمار ممکن در طول شش سال اخیر بوده است.

یونیسف گفته است که یک سوم کودکانی که تحت پوشش این مطالعه در ماه نوامبر در این منطقه قرار گرفتند، مشکلات قد کوتاهی داشته اند که این خود خطر تاخیر در رشد، بیماری و مرگ را افزایش می دهد. مادران کودکان زیر دو سال که در این مطالعه قرار داشتند، اغلب شیرشان یا کاهش یافته بود و یا قطع شده بود که این خود نیز از تغذیه ضعیف این مادران و نیز خشونت های متداوم منطقه ناشی میشد.

گروههای حقوق بشری، پس از تایید مرگ چندین کودک بر اثر سوء تغذیه، در ماههای اخیر بارها درباره شرایط غوطه شرقی هشدار داده اند. غوطه شرقی در یکی از چهار ”مناطق کاهش تنش” قرار دارد که ترکیه به عنوان حامی گروههای مخالف رژیم اسد و  روسیه، و ایران به عنوان حامیان رژیم اسد، بر سر آنها توافق کرده اند.

اما گزارشات مشاهدان حقوق بشر نشان می دهد که با وجود آرامش نسبی که این توافق در ابتدا برای این مناطق در پی داشت، در هفته های اخیر با بمباران متناوب و شدید رژیم اسد، خشونت مجددا افزایش یافته و در حملات توپخانه ای روزهای اخیر این رژیم، دهها تن در این منطقه کشته شده اند.

 

رفتن به نوار ابزار