سازمان ملل: حمله به اقلیت های مذهبی در افغانستان نگران کننده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سازمان ملل متحد از افزایش حملات به هدف اقلیت های مذهبی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از دولت این کشور خواسته این نگرانی ها را جدی بگیرد.

دانیل بل رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست “تحقیق ملی حمایت از قربانیان منازعات مسلحانه” در کابل گفته است در این اواخر گروه های مسلح با تغییر شیوه جنگ بیشتر پیروان اقلیت های مذهبی در این کشور را هدف حمله قرار میدهند که این میتواند پیامد های خطرناکی داشته باشد.

گروه های مسلح که خود را وفادار به گروه تروریستی داعش مینامند در چندین مورد اقلیت هزاره های افغانستان ره که عمدتا شیعه مذهب هستند هدف قرار داده و ده ها تن از این افراد را با بیرحمی کشته اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این نشست اعلام کرده نیاز است دادگاه جزایی بین المللی برای بررسی موارد گسترده جنایات جنگی و نقض حقوق بشر این کشور وارد اقدام شود.

سیما سمر رئیس این کمیسیون گفته در حال حاضر نهادهای عدلی افغانستان توانایی لازم برای بررسی این جنایات را ندارند.

سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل حقوق بشر ابراز نگرانی کرده اند شهروندان در این کشور از مصونیت کافی برخوردار نیستند و میزان پاسخگویی برای قربانیان حملات تروریستی در افغانستان بسیار ناچیز بوده است.

در ماه های گذشته افغانستان شاهد افزایش حملات مرگبار تروریستی بوده که در جریان آن صدها تن کشته و زخمی شده اند.

براساس گزارش های رسمی بیشتر قربانیان غیرنظامیان بوده اند که یا در حملات انتحاری کشته شده اند و یا هم در درگیری ها میان نیروهای دولت افغانستان و شبه نظامیان مسلح گیر مانده اند.

در مواردی هم طالبان افراد غیرنظامی را به گروگان گرفته بعد بیشتر آنان را با بیرحمی کشته اند.

رفتن به نوار ابزار