سازمان ملل: ارتش میانمار کودکان آراکان را زنده‌زنده سوزاند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)رازقه کوماراسوامی عضو کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد در امور میانمار در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: “ارتش میانمار به کودکان آراکانی ظلم و ستم می‌کند؛ برخی آنها را از خانواده جدا کرده، و بسیاری را نیز زنده‌زنده در آتش می سوزاندند”.

وی در این مصاحبه که در حاشیه “کنفرانس بین المللی مسئولیت حفاظت از میانمار” در نیویورک درباره ظلم نظامیان این کشور به مسلمانان آراکان، انجام شد، همچنین گفت:

“بر اساس گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد در امور میانمار در سپتامبر 2018 ، نقض گسترده حقوق مسلمانان و دیگر اقلیت های این منطقه انجام گرفته است.

شواهدی دال ارتکاب جرایم جنگی نیز وجود دارد. ما در زمینه حقوق بشر فعایت داریم و نمی‌توانیم مجرمان را مجازات کنیم. نام شش ژنرال که در نسل کشی مسلمانان آراکان نقش داشتند را گزارش کردیم.

در خلال تحقیقات خود در میانمار به اطلاعاتی بسیار تکان دهنده دست یافتیم؛ از جمله خشونت علیه مردان جوان و ظلم و تجاوز جنسی در بازداشتگاه ها؛ ارتش میانمار علیه کودکان نیز اقدامات وحشیانه انجام می داد.

باید گزارشی که در مورد جنایات و ظلم ارتش میانمار علیه مسلمانان آراکان آماده کرده‌ایم توسط دادگاه هایی که دارای صلاحیت محاکمه جهانی هستند و دادگاه بین المللی کیفری مورد رسیدگی قرار گیرد.

به شدت نگران هستیم. در آراکان اقدامات نظامی جدیدی در حال انجام است. همچنین شاهد افزایش شمار افرادی هستیم که از میانمار کوچ کرده اند. در حال حاضر حدود 250 تا 300 هزار مسلمان آراکانی در میانمار هستند”.

گفتنی است ارتش میانمار در تاریخ 25 آگوست 2017 حملات خود به منطقه آراکان را آغاز کرد. در این حملات هزاران غیرنظامی آراکانی جان باخته و حدود 350 روستا توسط ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شد.

طبق آخرین گزارش سازمان ملل، شمار مسلمانانی که از 25 آگوست 2017 به این سو از خشونت‌های ارتش میانمار و بودائیان افراطی گریخته و به اردوگاه‌ها و اقامتگاه‌های موقت در حومه کاکس بازار بنگلادش پناه برده‌اند به 725 هزار نفر که 60 درصد آنها را کودکان تشکیل می دهند، رسیده است.

از سال 1970 تاکنون 84 درصد از جمعیت 2 میلیونی مسلمانان آراکان در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای اطراف گریخته‌اند. سازمان ملل متحد و تشکیلات بین‌المللی مدافع حقوق بشر خشونت علیه مسلمانان آراکان در میانمار را «پاکسازی قومی» و «نسل‌کشی» توصیف می کنند.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار