زنگ خطر افزایش خودکشیهای خیابانی در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بعد از خودسوزی سحر خدایاری، دختر آبی، حواشی بسیاری حول این موضوع به وجود آمد اما یکی از مهمترین موضوعاتی که کمتر به آن توجه شد، افزایش خبرهای جنجالی با موضوع خودکشی در میان جمع یا به اصطلاح خودکشی خیابانی بود. در چند ماه گذشته اخبار خودکشی در خیابان و ملا عام افزایش پیدا کرده است، همانطور که در هفته گذشته فردی در مقابل وزارت دفاع اقدام به خودکشی کرد.

خودکشی در ایران باشیبی ملایم در حال افزایش است و خودکشی‌های خیابانی نیز درصدی از این افزایش را به خود اختصاص داده است. در شش ماه اول سال ۹۸ در حدود ۴۷ اقدام به خودکشی در ملا عام صورت گرفته است که تعداد کمی از آن منجر به مرگ فرد خودکشی کننده شده است.

در حدود ۸۰ درصد از این تعداد به وسیله‌ی سقوط از پل‌های هوایی و خودرو اقدام به این عمل کرده‌اند و در موارد دیگر هم در موقعیت‌هایی مانند پریدن مقابل مترو، سقوط از جرثقیل، حلق‌آویز کردن و غرق شدگی در رودخانه‌ها اقدام به خودکشی کرده‌اند. از این تعداد ۲۲ خودکشی مربوط به سه ماه ابتدای سال و ۲۵ خودکشی مربوط به سه ماه دوم سال ۹۸ که خودسوزی دختر آبی نیز یکی از پر حاشیه‌ترین‌های آن بود، است.

در این میان اما افراد شاهد خودکشی نیز واکنش متفاوتی به این نوع مرگ نشان می‌دهند. در برخی از خودکشی‌ها شاهد این هستیم که افراد حاضر در محل، به کمک فرد خودکشی کننده می‌روند و سعی می‌کنند او را از خودکشی بازدارند اما در مقابل برخی افراد نیز نگاه تفریح‌گونه به این نوع مرگ دارند و در مقابل آن با شوخی و تمسخر به دنبال اتمام آن هستند.

انصاف نیوز در این گزارش به دنبال بررسی این نوع خودکشی از نظر قانون و افزایش تمایل به این گونه خودکشی باتوجه به افزایش اخبار مبنی بر آن است، به همین منظور در ادامه پیمان عطار، وکیل پایه یک دادگستری عطاالله محمدی، روان شناس، منیژه نوید نیا و احمد بخارایی، جامعه شناس و عضو انجمن جامعه شناسان ایران درباره این موضوع نظر داده‌اند.

خودکشی ناموفق جرم است

اقدام به خودکشی درملا عام به عنوان نوعی مزاحمت برای آسایش افراد محسوب می‌شود که در همین راستا ماده ۶۱۸ قانون اساسی بیان می‌کند: «هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

پیمان عطار، وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با حکم قانونی خودکشی چنین می‌گوید: «با توجه به اینکه قوانین کیفری ایران بیشتر مقتبس شده از فقه شیعه می‌باشند و سایر موارد از قوانین کیفری کشور‌های اروپایی برداشت شده است، خودکشی و اقدام به خودکشی در فقه شیعه یکی از گناهان کبیره محسوب می‌شود. اگر فرد گناهکار مورد شناسایی حاکمان شرع و نهادهای انتظامی قرار گیرد، گناه کبیره مستوجب مجازات تعزیری بر اساس مقررات شرعی خواهد بود.

خودکشی هم به این دلیل که گناه کبیره محسوب می‌شود و ظلم به نفس اعم از آسیب رساندن به بدن و روان و جان توسط خود شخص است، بر اساس نظر فقها، کسی که اقدام به خودکشی کند اما اقدامش منجر به قتل نفس نشود مستوجب مجازات تعزیری است.»

از سوی دیگر قانون در رابطه با انجام فعل حرام در ملاءعام در ماده‌ی ۶۳۸ می‌گوید: «هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.»

عطار درباره تشویق به خودکشی می‌گوید: «برای برخی از جرایم نظیر جرایم امنیتی یا اخلاقی و تشویق به این جرایم، مجازات پیش‌بینی شده است اما برای اقدام به خودکشی قانون سکوت کرده است و حکمی را پیش بینی نکرده است.

رفتن به نوار ابزار