زنان ۳ برابر مردان در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند/ سال گذشته ۶۰ هزار اقدام به خودکشی به بهزیستی ارجاع شده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز( محا) در خلال یک سال گذشته فقط در بخش ۵ هزار نفری هریس در مرکزآذربایحان ۷ تن خوددکشی کرده اند.

معاون سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با رویداد۲۴ در خصوص خودکشی در ایران گفت:

ما جزو کشور‌هایی با آمار بالای خودکشی نیستیم، چنانکه تا ۲ سال پیش ما رتبه ۱۰۳ یا ۱۰۴ را در این زمینه داشتیم به بیان دیگر متوسط خودکشی منجر به فوت در دنیا ۱۵ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر در سال است، اما در ایران این میزان سالانه ۵.۵ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفراست.

در سال ۹۷، ۶۰ هزار مورد اقدام به خودکشی به سازمان اورژانس اجتماعی ارجاع شد که همکاران ما مداخلات لازم را انجام داده و موفق شدند فرد را از خودکشی منصرف کنند.

اگر با ارائه آموزش‌های فردی بتوانیم پیشگیری و شناسایی به هنگام و غربالگری کنیم یا افراد آگاه باشند که در صورت مشاهده علائم تمایل به خودکشی در خود یا اطرافیان می‌توانند به سامانه مشاوره‌ای ۱۴۸۰ یا ۱۲۳ تماس بگیرند، این موارد می‌تواند گامی موثر در کاهش خودکشی باشد.

باید به موضوع سلامت روان توجه بیشتری شده، اعتبارات بخش سلامت روان افزایش یابد و این حوزه مورد حمایت بیشتری قرار گیرد.

با توجه به وجود حدود ۱۸ میلیون دانش آموز و دانشجو در کشور ضروری است در مدارس و دانشگاه‌ها مهارت‌هایی نظیر مهارت زندگی، مدیریت هیجان‌ها، مهارت خودآگاهی به افراد آموزش داده شده و نظام مشاوره تقویت شود.

همچنین باید سلامت روان در محیط کار با توجه به اهمیت به سزای آن مورد توجه قرار گیرد، با تمرکز بر این دو حوزه در واقع ۷۰ تا ۸۰ درصد از مردم جامعه تحت پوشش قرار می‌گیرند و خواهیم توانست از خودکشی پیشگیری کنیم.

این جامعه شناس با تاکید بر اینکه نرخ خودکشی در ایران طبق آمار سازمان پزشکی قانونی نرخی ثابت بوده و روندی رو به افزایش نیست، گرچه ممکن است در برخی مناطق زیاد باشد، گفت: اما یک مورد خودکشی هم دارای اهمیت زیادی است.

همچنین پیک خودکشی مربوط به دوران جوانی و نوجوانی است و باید تمرکز زیادی براین گروه سنی داشته باشیم و با توجه به اینکه این افراد در سن بهره‌وری قراردارند، ضروری است با ارتقای برنامه‌های سلامت روان از این موضوع پیشگیری کنیم.

در تقسیم کار ملی، متولی اصلی خودکشی وزارت بهداشت است و اگر شخص فوت کرد آمار آن در سازمان پزشک قانونی به ثبت می‌رسد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار