زلزله خسارت بار هفت ریشتری در ایالت آلاسکای آمریکا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) زلزله ای به بزرگی هفت انکوریچ، بزرگترین شهر ایالت آلاسکا آمریکا را لرزاند و آژیرهای سونامی را به صدا در آورد. خسارات فراوانی به راه‌ها و برخی ساختمان‌های این شهر ساحلی گزارش شده است.

به گزارش بی بی سیهزاران نفر از کسانی که در نزدیکی سواحل بودند ناچار هراسیمه به مناطق مرتفع گریختند اما ساعتی بعد این هشدار لغو شد.

مرکز زمین شناسی آمریکا مرکز این زلزله را ۱۰ کیلومتری شمال انکوریچ اعلام کرده است. انکوریچ بزرگترین شهر ایالت آلاسکا است.

حدود ۳۰۰ هزار نفر در انکوریچ و ۱۰۰ هزار نفر هم در حومه آن زندگی می‌کنند.

مرکز لرزه نگاری آمریکا این زلزله در عمق ۴۱ کیلومتری روی داده و ده‌ها پس لرزه هم در پی آن ثبت شده است.

زلزله حدود ساعت هشت و نیم صبح به وقت کرانه غربی آمریکا روی داد و آن طور که گزارش شده پس لرزه‌های آن هم تا ۵.۷ بزرگی داشته است.

تا عصر جمعه مقام‌ها از وقوع ۴۰ پس لرزه خبر داده اند که گفته شده دست کم ۱۰ مورد آن فراتر از ۴ درجه بزرگی داشته است.

مرکز زمین لرزه آمریکا در توییتر به مردم این ناحیه گفته: “پس لرزه‌ها بسیار دلهره آورند اما باید تاکید کنیم که وقوع پس لرزه‌های قوی پس از زمین لرزه ای به این بزرگی، قابل انتظار است.”

زلزله‌هایی با بزرگی ۷ و بیشتر می‌توانند به اسکلت ساختمان ها آسیب برسانند و بناهایی قدیمی و کم مقاومت را تخریب کنند.

هنوز گزارشی از صدمات انسانی منتشر نشده اما در تصاویر مخابره شده جاده‌هایی را می‌توان دید که شکاف خورده و فرونشسته‌اند.

Image captionاتاق خبر شبکه کی‌تی‌وی‌ای در انکوریچ به طور جدی آسیب دیده است

در حال حاضر برق خانه های حدود ۱۰ هزار نفر در این شهر قطع شده و گزارش های فراوانی از فرورریختن پل ها و ساختمان ها مخابره شده اما هنوز گزارشی از کشته شدن کسی در این رابطه منتشر نشده است.

ویدئوهای گوناگونی در شبکه‌های اجتماعی از لحظه وقوع لرزه اصلی منتشر شده که فروشگاه‌ها و ادارات را در حال لرزش شدید نشان می‌دهد.

جاده‌های فراوانی آسیب دیده و تصاویری هم از ساختمان‌هایی که در پی زلزله دچار آتش سوزی شده‌اند منتشر شده است.

آلاسکا که شمالی‌ترین ایالت آمریکاست و نواحی شمالی آن در قطب شمال است از هم اکنون با برودت زمستانی هوا روبروست و قطع برق و تاسیسات گرمایشی می تواند مشکلات فراوانی برای ساکنان انکوریچ و مناطق اطراف آن ایجاد کند.

سارا پلین، فرماندار سابق این ایالت که از چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواهان آمریکاست گفته خانه مسکونی او در منطقه آسیب دیده از زلزله قرار دارد.

زلزله امروز دومین زمین لرزه قوی ثبت شده در تاریخ آلاسکا است. قوی ترین زلزله انکوریچ در سال ۱۹۶۴ میلادی ثبت شده که ۹.۲ بزرگی داشته و خسارات مهیبی برجای گذاشته بوده است.

وقوع زلزله در آلاسکا سانحه طبیعی نادری نیست. این ایالت بخشی از منقطه زلزله‌خیزی است که به “حلقه آتش” شهرت دارد.

این ناحیه که از آلاسکا تا جنوب آمریکا و نیوزیلند در آن سوی اقیانوس آرام گسترده است میزبان آتش‌فشان‌های متعدد است و بستری است برای وقوع زمین لرزه و حرکت گسل‌ها.

با وجود این، اکثر زمین لرزه‌ها در آلاسکا در اعماق زمین روی می‎دهند و کمتر منجر به خسارات گسترده می‌شوند.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار