زاکزاکی در اعتراض به روش درمان بیماری‌اش از هند برگشت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ابراهیم زکزاکی، رهبر مخالفان شیعه نیجریه که برای درمان بیماری‌اش به هند رفته بود، بدون آن که درمان شود به کشورش بازگشت.

دولت نیجریه در تاریخ ۱۴ مرداد به این رهبر مخالفان اجازه داده بود که با گذاشتن وثیقه برای درمان در هند از کشور خارج شود. شیخ زکزاکی و همسرش زینت ابراهیم از زمان دستگیری در سال ۲۰۱۵ میلادی در زندان به سر می‌بردند و اعتراض مخالفان شیعه برای درخواست آزادی او بارها به خشونت کشیده بود.

شیخ ابراهیم زکزاکی بنیان‌گذار گروه موسوم به «جنبش اسلامی نیجریه» است که اقلیت مسلمان شیعه این کشور را نمایندگی می‌کند.

در جریان دستگیری آقای زکزاکی و همسرش در سال ۲۰۱۵ درگیری شدیدی میان مأموران و هواداران او روی داد که به کشته شدن صدها نفر انجامید.

از زمان رسیدن زکزاکی به هند در روز دوشنبه گذشته و آغاز درمان او در بیمارستان، جنبش اسلامی نسبت به شیوه درمان او اعتراض کرد. مسئولان جنبش اسلامی می‌گویند مقام‌های هندی به آقای زکزاکی اجازه نداده‌اند که با پزشک مورد انتخاب خودش معاینه شود. آنها همچنین گفته‌اند که آقای زکزاکی و همسرش در هند به شدت کنترل می‌شده‌اند، شرایطی که بالاخره آنها را مجبور کرد در روز پنج‌شنبه از دهلی نو به کشورشان بازگردند.

این اطلاعات را برخی از اعضای خانواده و هواداران زکزاکی در اختیار خیرگزاری فرانسه گذاشته‌اند. سهیلا دختر پنجم آقای زکزاکی که در مالزی زندگی می‌کند در گفتگو با این خبرگزاری تأیید کرد که پدر و مادرش روز پنج‌شنبه با هواپیمای اتیوپی هند را ترک کرده‌اند.

وکلای رهبر ۶۵ ساله شیعیان نیجریه می‌‌گویند که او بر اثر جراحاتی که در جریان دستگیری‌اش در سال ۲۰۱۵ برداشته، چشم راستش را از دست داده و چشم چپش نیز در آستانه کور شدن است. در بدن او نیز هنوز گلوله هست.

رفتن به نوار ابزار