رییس سازمان هواشناسی ایران: برنامه های توسعه حکومت دریاچه اورمیه را خشکاند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رئیس سازمان هواشناسی ایران تاکید کرد: «برنامه‌های توسعه دولت، دریاچه اورمیه را خشکاند و این حوزه آبی را نابود کرد.»

داود پرهیزکار؛ رئیس سازمان هواشناسی درباره چرایی تغییر اقلیم دریاچه اورمیه گفت:« دریاچه اورمیه، زاینده ‌رود، کرخه و کارون از جمله نمونه‌هایی است که توسعه پایدار منجر به خشکی این حوضه‌های آبی شده است‌.»

داود پرهیزکار این سخنان را دوشنبه (۲۸ خرداد ۱۳۹۷) در نشست اطلاع رسانی و آموزشی هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) بیان کرده است.

به گزارش «ایسنا» رئیس سازمان هواشناسی خواستار تغییر برنامه‌های توسعه‌ای دولت ایران شده و گفته است: «باید برنامه‌های توسعه‌ای با توجه به تغییر اقلیم رخ داده، بازنگری شود تا شاهد توسعه ناپایدار نباشیم؛ توسعه ناپایداری که منجر به خشکی دریاچه اورمیه، زاینده‌رود و کرخه و کارون شده است‌.»

داود پرهیزکار تاکید دارد: « بارش‌های زیر نرمال طی ۱۱ سال گذشته و افزایش بیش از ۲ درجه‌ای دمای ایران، رخداد پدیده تغییر اقلیم در ایران را ثابت می‌کند.»

وی در مورد “توسعه پایدار” گفت: وقتی حق‌آبه یک منطقه تنها ۱۰۰ میلیمتر باشد و در این شرایط توسعه‌ای انجام شود که نیاز به ۱۵۰ میلیمتر آب دارد قطعا بیش از توان خود اقلیم توسعه انجام شده است‌. در چنین شرایطی به ‌ناچار، توسعه‌دهندگان، سراغ آب‌های زیرزمینی می‌روند‌. ناگفته پیداست که استفاده از آب‌های زیرزمینی هم حدی دارد و بعد از مدتی این منابع آبی نیز به پایان خواهد رسید و بعد از آن به لایه‌های پایین‌تر می‌رسیم‌. در نتیجه چنین شرایطی در حال حاضر در زمینه آب‌های سطحی و نیمه‌سطحی مشکل داریم‌.»

اعتراف به خشکاندن هدف‌دار و عمدی دریاچه اورمیه، هر از گاهی در ایران مطبوعاتی می‌شود. لاکن دولت از تدوین برنامه جامع برای احیای دریاچه اورمیه سرباز می‌زند.

در این میان فراهم کردن زمینه کوچ اختیاری آذربایجان جنوبی از علل اصلی خشکاندن دریاچه اورمیه عنوان می‌شود.

به طوری که سایت تابناک پیش از این با درج مطلبی اعتراف نمود که دولت دریاچه اورمیه را به‌ صورت عمدی خشکاند تا آذربایجان جنوبی را به فلات خشک مرکزی ایران کوچ دهد.

خشکاندن دریاچه اورمیه به شیوع انواع بیماری های قلبی، تنفسی و عفونی در آذربایجان جنوبی به خصوص در نواحی شرقی دریاچه منجر شده است.

علیرغم وضعیت بحرانی دریاچه، آب سدهای ایجاد شده در مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه اورمیه رهاسازی نمی‌شود.

تنها با ۵۲ سد از میان ۶۴ سدی که تاکنون به بهره‌برداری رسیده، سالانه از ورود ۴ میلیارد متر مکعب آب به دریاچه اورمیه جلوگیری می‌شود. ظرفیت کل حوزه آبریز دریاچه اورمیه ۳۱ میلیارد مترمکعب است.

خشک شدن دریاچه ی اورمیه از گرد و غبار حاوی سموم فلزات سمی همچون سرب، روی، جیوه و … حیات میلیون ها تورک آذربایجانی و ساکنان اطراف دریاچه را در معرض تهدید قرار داده است.

 

رفتن به نوارابزار