رییس جمهوری سابق ارمنستان بازداشت شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) “روبرت کوچاریان”، نخست وزیر و رییس جمهور اسبق ارمنستان از حزب داشناک بازداشت و روانه زندان شد.
وی که در 27 جولای/5 مرداد سال جاری به اتهام نقض قانون اساسی و سرکوب تظاهرات آرام مردم ایروان در سال 2008 که منجر به کشته شدن هشت نفر از تظاهرکنندگان و دو افسر پلیس گردید با حکم دادگاه بدوی بازداشت و پس از مدتی با حکم یک قاضی دادگاه تجدید نظر به دلیل مصونیت شغلی و در قبال ارائه ضمانت سنگین به صورت موقت آزاد گردیده بود، بار دیگر روانه زندان شد.

بلافاصله بعد از صدور این رای، دادستانی ارمنستان در اعتراض به این حکم، خواستار بررسی مجدد آن شد.

با این درخواست پرونده به دادگاه همسو تجدید نظر فرستاده شد و این دادگاه بعد از گذراندن روند قانونی چند ماهه و بررسی مجدد پرونده، حکم به دستگیری و بازداشت کوچاریان داد.

تیم وکلای کوچاریان اعلام کرده‌اند که در اعتراض به این رای به موازات دادگاه تجدید نظر به دادگاه حقوق بشر اروپا نیز شکایت خواهند برد.

اما با توجه به اسناد موجود و نیز روند رسیدگی به این پرونده بعید به نظر می‌رسد که کار زیادی از دست این دادگاه اروپایی برآید.

با این تصمیم کوچاریان تا زمان برگزاری جلسه دادرسی به جرائم سنگین نقض قانون اساسی و پرونده‌های سنگین مالی می‌بایست در حبس بسر برد.

کوچاریان یکی از عوامل اصلی نسل کشی ترکهای ملسمان آذربایجانی در قره باغ و از آمرین کشتار رییس مجلس، نخست وزیر، وزرا و نمایندگان ارمنی در در واقعه شبیخون به مجلس ملی ارمنستان در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۹ است.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار