رییس اجرایی دولت افغانستان: ما کمترین ذخایر آبی را داریم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رئیس اجرایی افغانستان اعلام کرد ما کمترین ذخایر آبی را داریم و تغییرات اقلیمی باعث ذوب برف، خشکسالی و آلودگی آب و هوا در کشورمان شده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان طی سخنانی در کنفرانس بین المللی “آب برای توسعه پایدار” در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان گفت: “افغانستان کمترین ذخایر آبی را دارد. تغییرات اقلیمی باعث ذوب ذخایر برف، خشکسالی و آلودگی آب و هوا در کشور ما شده است”.

وی در این کنفرانس همچنین اظهار داشت:

“جمعیت افغانستان تا سال 2050 حدود دو برابر خواهد شد. بنابراین مشکلات آب بیش از پیش به وجود خواهد آمد. ما یک کمیسیون هماهنگی ایجاد کرده‌ایم تا پیگیر اهداف توسعه پایدار باشد.

مشکل کمبود آب یک چالش جدی برای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه است. تغییرات هوا، افزایش جمعیت و آلودگی محیط زیست‌ از مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش مشکل آب است.

دولت افغانستان از هر اقدامی جهت کاهش چالش‌های آب در منطقه و سطح جهان به گرمی استقبال می‌کند. در این راستا از هیچ گونه همکاری با کشورهای منطقه و جامعه جهانی دریغ نخواهیم کرد”.

در این کنفرانس امام‌علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان ضمن خوشامدگویی به سران کشورهای میهمان تصریح کرد:

“آب مایه زندگی و تلاش مشترک در این زمینه ضامن حیات کره زمین و ساکنان آن است. تغییرات اقلیمی، استفاده‌ بی رویه و عدم توجه مشترک منطقه‌ای و جهانی به مسأله آب، سبب افزایش تهدیدها شده است.

این امر، نیازمند همکاری‌ مشترک منطقه‌ای و جهانی است. ما در منطقه‌ آسیای مرکزی در همکاری سازنده جهت کنترل ذخایر آبی به پیشرفت‌های بی نظیری در عرصۀ چالش‌های آبی رسیده‌ایم”.

روسای جمهوری ترکمنستان و پاکستان نیز در این کنفرانس بر محافظت از منابع آبی، جلوگیری از آلودگی آن، استفاده بهینه و صرفه جوی از این نعمت در سطح منطقه و جهان تأکید کردند.

رفتن به نوارابزار