رژیم اسد و پ.ی.د منابع نفتی سوریه را بین خود تقسیم کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز به نقل از خبرنگار آناتولی به نقل از منابع محلی در استان حسکه سوریه؛ رژیم اسد و گروه تروریستی «پ.ی.د» شاخه سوری گروه «پ.ک.ک» 9 حوزه‌ نفتی در این استان را به اشغال خود درآورده و درآمد آن را میان خود تقسیم می کنند.

از میان 9 حوزه نفتی تنها چاه های مناطق «الرمیلان»، «صعيدی» و «قره جوق» در حال حاضر فعال است. تلاش برای فعال کردن 6 میدان نفتی دیگر در مناطق «قحطانيه»، «بدران»، «زربا»، «صعيدی»، «باباسی» و «عليان» همچنان ادامه دارد.

گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک چندی پیش با رژیم اسد در خصوص استخراج مجدد نفت منطقه الرمیلان در شمال سوریه و تقسيم درآمد آن میان خود به توافق رسیده‌ است. در همین راستا کنترل تولید نفت شهرک الرمیلان را به رژیم اسد واگذار کرده است.

براساس گزارش‌ها، روزانه 30 الی 35 هزار بشکه نفت از 350 چاه نفتی واقع در مناطق «الرمیلان»، «صعيدی» و «قره جوق» سوریه استخراج می شود.

بر اساس توافق طرفین، 65 درصد درآمد 350 چاه‌ نفتی مناطق مذکور به رژیم اسد، 20 در صد آن به پ.ی.د و ما بقی به عشایر عرب منطقه بابت حفاظت از چاه ها اختصاص داده شده و درآمد نفت این چاه ها میان آن‌ها تقسیم می شود.

حقوق نگهبانان چاه های نفت و دیگر کارمندان از سوی رژیم اسد پرداخت می شود. همچنین در اداره تولید نفت شهرک الرمیلان دفتری وابسته به پ.ی.د وجود دارد. عوامل این گروه تروریستی روزانه در مورد نفت استخراجی شده گزارش تهیه می کنند.

بر اساس توافق مذکور، نفت استخراجی از چاه‌های الرمیلان توسط تانکرها به پالایشگاه نفت حمص در مرکز سوریه که در کنترل رژیم اسد است، منتقل خواهد شد.

انتقال نفت استخراجی از سوی حسام قاطرچی از تاجران نفت سوریه که با نزدیکی خود به خانواده بشار اسد شناخته می شود، نظارت خواهد شد.

بر اساس آمار وزارت نفت سوریه، میانگین تولید نفت پیش از آغاز جنگ در این کشور در سال 2011 روزانه 385 هزار بشکه بوده است. از این تعداد 150 هزار بشکه به خارج به صادر و ما بقی در داخل این کشور مصرف می شد.

درگیری‌های سوریه باعث کاهش تولید نفت این کشور از 385 هزار بشکه در روز به 14 هزار شده است. به گونه تولید نفت در سال 2012 میلادی 164 هزار بشکه، در سال بعد 28 هزار بشکه و در سال 2014 به 14 هزار بشکه کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که قبل از آغاز درگیری‌ها در سوریه 25 درصد درآمد این کشور از صادرات نفت به دست می‌آمد و 95 درصد آن به اروپا صادر می‌شد.