رویترز: ایران فعالیت های مشکوک هسته ایش را مجددا شروع کرده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد: ایران مدعی شد کارخانه ای را که روزانه 60 دستگاه قطعه روتر برای سانتریفیوژ پیشرفته تولید می کند، راه انداخته که در چارچوب مفاد برجام است.

رویترز به نقل از سخنان علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: به دنبال خروج آمریکا از برجام، علی خامنه ای رهبر ایران دستور داده سازمان انرژی اتمی توان غنی سازی اورانیوم را به میزان حداکثری اشاره شده در برجام افزایش دهد.
خبرگزاری رویترز نوشت: پس از خروج آمریکا از برجام، سایر طرف های قرارداد تلاش می کنند توافق هسته ای را حفظ کنند.
این خبرگزاری افزود: ایران گفته منتظر خواهد ماند ببیند طرف های دیگر قرارداد چه اقدامی خواهند کرد و آماده شروع مجدد غنی سازی در سطح قبلی است. این کشور ادعا می کند که فعالیت هسته ای برای تولید برق و سایر برنامه های صلح آمیز طراحی شده است.
صالحی مدعی شد: ساخت کارخانه جدید، مغایرتی با مفاد برجام ندارد و به متن قرارداد خدشه ای وارد نکرده است.
وی به رسانه های داخلی ایران گفته که سازمان انرژی اتمی این کارخانه را در جریان گفت وگوهای منتهی به توافق هسته ای ساخته اما شروع به کار نکرده بود.
رویترز به نقل از سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نوشته است: البته رهبر ایران به طور کامل در جریان ساخت این کارخانه بوده و اکنون دستور داده خط تولید شروع به کار کند که ظرفیت ساخت روزانه 60 روتر برای سانتریفیوژ IR-6 دارد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت اعلام کرد که از برجام خارج می شود زیرا ایران با فعالیت های جنجالی موشکی و حمایت ترور و دخالت در امور کشورهای منطقه روح برجام را نقض کرده است.

 

رفتن به نوار ابزار