رویترز:‌ هیچ صادرات نفتی از ایران برای ماه ژوئن برنامه‌ریزی نشده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)در حالی که ماه مه یعنی اولین ماهی است که قرار بود هیچ نفت خامی از ایران صادر نشود، رو به پایان است، به‌نظر می‌رسد پالایشگاه‌های آسیایی توانسته‌اند با کمبود نفت ایران به بهای کاهش درآمدهای‌شان منطبق شوند.

از شروع ماه مه وقتی که آمریکا معافیت‌های نفتی را تمدید نکرد، رژیم ایران استراتژی‌های مختلفی برای صدور نفت به دور از چشم آمریکا و سرویس‌های مختلف که رد تانکرهای نفتی را دنبال می‌کنند را مورد استفاده قرار داد. اما آشکار است که صادرات نفت ایران به‌طور چشمگیری در ماه مه کاهش پیدا کرده است.

تا روز سی‌ام ماه مه، فقط ۷ نفتکش ایرانی محموله‌های خود را در بنادر آسیایی تخلیه کرده‌اند و انتظار می‌رود در روز ۳۱ ماه مه نیز یک نفتکش دیگر تخلیه شود. از این تعداد، ۶ نفتکش در چین تخلیه شدند که بالاترین خریدار نفت رژیم ایران است و ۲ کشتی دیگر نیز در بنادر هند دومین خریدار نفت ایران تخلیه شده‌اند. لازم به ذکر است که ۷ فروند از این نفت‌کشها پیش از ماه مه، یعنی در ماه آوریل بنادر ایران را ترک کردند. بنابراین بر اساس معافیت‌هایی که تا پایان آوریل معتبر بود، شامل تحریم‌ها نمی‌شوند.

شرکت رفنتیو (شرکت پردازش داده‌های نفتی) برآورد می‌کند کل نفت فروخته شده ایران به دو کشور چین و هند در ماه مه، حدود ۴۸۰ هزار و ۶۰۰ بشکه در روز بوده که نسبت به میزان فروش در ماه آوریل که ۱ میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه در روز بود، به بیش از نصف کاهش یافته است. سایر خریداران نفت ایران از قبیل ژاپن و کره جنوبی در ماه مه هیچ خریدی از ایران نداشته‌اند.

در حال حاضر برای ماه آتی میلادی یعنی ماه ژوئن، هیچ نفتی از ایران برای حمل به جانب بالاترین خریداران آسیایی برنامه‌ریزی نشده و داده‌ها فقط یک محموله برای ترکیه و یک محموله برای اندونزی را نشان می‌دهند. اگر ‌چه این محموله‌ها نشان‌دهنده تمامی صادرات نفتی ایران نیستند اما نشان می‌دهند که تحریم‌ها به‌طور مؤثری رژیم ایران را ناچار کرده فعالیت‌های خود در بازار نفت را به‌ صورت پنهانی انجام دهد.

با وجود کاهش نفت ایران از بازار جهانی به‌نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان آسیایی توانسته‌اند نفت خام ایران را از دیگر صادر کنندگان تأمین کنند اگر ‌چه قیمت گران‌تری برای هر بشکه پرداخت کرده‌اند.

در ماه مه، جمع واردات نفت مصرف‌کنندگان آسیایی ۲۴میلیون و ۸۱۰ هزار بشکه در روز بوده که از ماه‌های مارس و آوریل بیشتر بود. علامت دیگری که نشان می‌دهد پالایشگاه‌ها توانسته‌اند نفت مورد نیاز خود را (با وجود تحریم نفتی رژیم ایران) تأمین کنند.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار