روند روبه رشد کاهش تراز دریاچه اورمیه/ ۵ سانت در یک هفته

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) روند کاهشی تراز دریاچه اورمیه سرعت گرفته است به طوری که در یک هفته اخیر به میزان ۵ سانتی متر از آن کاسته شده است.

فرهاد سرخوش، رییس دفتر استانی ستاد احیائ دریاچه اورمیه در گفتگو با ایرنا این خبر را اعلاکم کرده است و گفته است که در یک هفته اخیر به میزان ۲۶۶ کیلومتر مربع نیز از مساحت این دریاچه کاسته شده است.

دریاچه اورمیه که بر اثر مدیریت غلط آبی حکومت ایران بیش از ده سال است که با خشکیدن کامل دست به گریبان است، رفته رفته در اثر بی توجهی های عمدی مسئولان این کشور و عدم تامین بودجه تخصیص شده در حال تبدیل شدن به بیابان است.

در ماههای اخیر متولیان وزارت بعداشت ایران خبر از مشاهده بیماریهای پوستی در بین ساکنین اطراف این دریاچه دادند و احتمال دیگر بیماری ها به ویژه سرطان را هشدار دادند.

نمک های به جا مانده از خشک شدن این دریاچه شور باعث انعکاس اشعه ماورائ بنفش از کف دریاچه می شود و علاوه بر این طوفانهای نمکی برخواسته از کف این دریاچه اراضی کشاورزی اطراف را تهدید میکند.

در سال ۱۳۸۹ معترضان به سیاست های غلط حکومت ایران در شهرهای ترک نشین اطراف آن دست به اعتراض زدند که با مشت آهنین حکومت ایران مواجه گشته و دهها تن از آنها بازداشت و به حبس محکوم شدند.

فعالین حقوق آذربایجانی ها در ایران معتقدند که خشکیدن این دریاچه اقدامی از پیش برنامه ریزی شده بوده است که هدف آن کوچاندن آذربایجانی ها از این منطقه و پیش بردن سیاست های انکار ترکها در ایران می باشد.

با توجه به عکسهای ماهواره ای اخیر بیش از ۸۵ درصد از مساحت این دریاچه کاملا خشکیده است.

رفتن به نوار ابزار