روسیه:بازداشت خبرنگاران روس در ایران غیرقابل قبول است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گقت: ما نسبت به مساله بازداشت یوزیک روزنامه نگار روس در ایران دیدگاه منفی داریم و معتقدیم که بازداشت خبرنگاران روس غیرقابل قبول است.

وی افزود: امیدواریم که این روزنامه‌نگار هر چه زودتر آزاد شود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران می‌گوید پرونده یولیا یوزیک، خبرنگار روسی که در ایران بازداشت شده مربوط به مشکل ویزا است، نه اتهام جاسوسی. آقای ربیعی گفته به زودی به این پرونده رسیدگی می‌شود. هم‌زمان دولت روسیه ابراز امیدواری کرده که این خبرنگار روسیه ظرف مدت کوتاهی آزاد شود.

یولیا یوزیک از پنج روز پیش در تهران در بازداشت به سر می‌برد. نزدیکان این خبرنگار روس گفته بودند که او به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است.

اکنون علی ربیعی می‌گوید “اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضد جاسوسی نبوده است. این که ایشان خبرنگار، تاجر یا گردشگر بوده نمی‌دانم اما تخلفات در این زمینه و در حوزه ویزا بوده و به سرعت رسیدگی می‌شود”.

سه روز پیش روزنامه اینترنتی مسکو تایمز به نقل از خانواده و رسانه‌های روسی از بازداشت یولیا یوزیک در ایران به ظن جاسوسی خبر داد.

بلافاصله با اعلام این خبر وزارت خارجه روسیه اعلام کرد سفیر ایران در مسکو را برای ادای توضیحات و روشن شدن فوری وضعیت خبرنگار بازداشت شده به وزارت خارجه فراخوانده است.

بعدتر عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگار اسپوتنیک روسیه در تهران گفت: “ایشان جهت ادای برخی توضیحات بازداشت شده و به‌زودی آزاد خواهد شد”.

 

رفتن به نوار ابزار