روزنامه‌نگار افشاگر یاشار سلطانی به پنج سال زندان محکوم شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) به نقل از منابع خبری در ایران یاشار سلطانی روزنامه نگار افشاگری که دو سال پیش مدارکی دایر بر “تخلفات شهرداری” در واگذاری املاک منتشر کرده بود به پنج سال حبس محکوم شده است.

او که در سال ۱۳۹۵ برای مدتی تحت بازداشت قرار گرفت از جمله به نشر مطالب خلاف واقع و افترا به شرکت ها متهم بود.

این چندمین اقدام دستگاه قضایی ایران علیه روزنامه نگاران و فعالان در هفته جاری است.

روز سه شنبه گزارش شد که بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن سه عضو کانون نویسندگان ایران بازداشت شده اند. این سه که با اتهام اقدام علیه امنیت ملی روبرو هستند پس از آن بازداشت شدند که امکان تامین وثیقه تعیین شده را نداشتند.

روز سه شنبه همچنین دو فعال، رضا خندان و فرهاد میثمی، هر کدام به شش سال زندان محکوم شدند.

صادق کاشانی وکیل آقای سلطانی به خبرگزاری ایسنا گفت: “اتهامات یاشار سلطانی شامل ‘جمع آوری و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور’، ‘نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی’، ‘افترا نسبت به شرکت عمران تکلار’ و ‘تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار’ است.”

او افزود: “بر اساس رای صادره، یاشار سلطانی به استناد مواد ۶۶۹، ۶۹۷، ۶۹۸ و ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در مورد اتهام ‘نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی’ به تحمل ۲ سال حبس، در مورد اتهام ‘افترا نسبت به شرکت عمران تکلار’ به تحمل یک سال حبس و در مورد اتهام ‘تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار’ به دو سال حبس محکوم شده است.”

او همچنین گفت که پرونده مربوط به اتهام “جمع آوری و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور” مفتوح است و هنوز رایی در این باره صادر نشده است.

یاشار سلطانی همچنین به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محروم شده است.

بی بی سی

Comments: 0

رفتن به نوارابزار