روحانی در چابهار: قدرت ما در گرو قدرت منطقه است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مراسم افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر «شهید بهشتی» در شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان گفت: بهره برداری از فاز نخست این بندر تنها افتتاح یک بندر برای توسعه یک استان در ایران نیست بلکه از همه مهمتر مسیری برای تعامل و وحدت بیشتر میان کشورهای منطقه است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، او در این مراسم همچنین تصریح کرد:

«کشورهای منطقه می توانند از طریق راه ها به یکدیگر نزدیکتر شوند. از چابهار می توانیم به حاشیه دریای سیاه و اروپای شرقی وصل شویم. باید مردم، اقوام و قومیت های منطقه و کشورهای همسایه را زیر چتر فرهنگ ملی به رسمیت بشناسیم.

در این منطقه هیچ فردی نمی تواند مدعی شود که قدرت برتر است و کشورهای دیگر باید تابع آن باشند. قدرت ما در گرو قدرت منطقه است نه تک تک کشورها. اگر منطقه ما قدرتمند باشد همه می توانیم از امنیت و قدرت آن بهره ببریم.

برای ما ارتباط دوستانه و برادرانه با کشورهای مختلف از جمله پاکستان، هندوستان، افغانستان، ترکمنستان و آسیای میانه در سایه وحدت و امنیت حاکم مایه افتخار است.

از انتقال نخستین محموله گندم اهدایی کشور هندوستان به افغانستان از طریق بندر چابهار و استان سیستان و بلوچستان خرسندیم و آن را سرآغازی برای بهره گیری از این مسیر ترانزیتی مهم و امن می دانیم.»

گفتنی است مراسم افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر بهشتی چابهار با حضور رئیس جمهور ایران میهمانانی مانند وزیر کشتیرانی هند، وزیر تجارت و صنایع افغانستان، وزیر حمل و نقل و ارتباط قطر، وزیر حمل و نقل (کشتیرانی و رودخانه‌ای) ترکمنستان، وزیر حمل و نقل پاکستان، معاون وزیر حمل و نقل ترکیه، رئیس راه‌آهن کردستان، نماینده وزیر حمل و نقل قزاقستان (مدیرعامل بندر لجستیک خزر) و معاون وزیر حمل و نقل جمهوری آذربایجان برگزار شد.

رفتن به نوار ابزار