روحانی در پاسخ به تحریم نفتی، تلویحا تهدید به بستن تنگه هرمز کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در اظهاراتی تهدید آمیز گفت: در صورتی که نفت ایران از منطقه به جهان نرود، دیگر کشورهای منطقه هم قادر به صادرات نخواهند بود، اگر می‌توانید امتحان کنید تا نتیجه‌اش را ببینید.

حسن روحانی در دیدادر با ایرانیان مقیم سوییس افزود: آمریکایی ها مدعی شده اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید. این سخنان روحانی تلویحا تهدید بر بستن تنگه حیاتی هرمز در خلیج است که غالب نفت کشورهای عربی از آنجا به بازار جهانی روانه می شود.

روحانی در ادامه مدعی شد: هدف واقعی آمریکا از تحریم، فشار به زندگی مردم است  اما آنها ادعا می کنند که می خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند، اما وقتی واردات مایحتاج ضروری مثل دارو و نهاده های دامی را تحریم کنند، به چه کسی فشار وارد خواهد شد؟ آمریکایی ها مدعی شده اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.

رئیس جمهور ایران ب اشاره به اظهارات مبنی بر اینکه ایران درآمدهایش را صرف کمک به کسانی که تروریست هستند، می کند، خاطرنشان کرد: ما شفافیت را ادامه می دهیم؛ مردم ایران بهترین ناظر هستند.در روزهای اخیر بانک مرکزی فهرست همه حدود 13 میلیارد دلاری را که برای واردات به واردکنندگان تخصیص داده شده است، منتشر کرده و جزئیات بودجه سال 97 کشور نیز به رغم اینکه کار آسانی نبوده، بر روی فضای مجازی منتشر شده است. حساب و کتاب درآمدهای ایران هم که مشخص است، بنابر این دیگر این ادعاها موضوعیت ندارد.

رفتن به نوار ابزار