“روحانی جهت دریافت وام به آذربایجان سفر کرده است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیروز(8 فروردین ماه) در صدر هیاتی بلندپایه به جمهوری آذربایجان سفر کرد و با الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان دیدار کرد.

ائلخان شاهین‌ اوغلو تحلیلگر و کارشناس سیاسی در گفتگوی مطبوعاتی در باره این سفر اعلام کرده است: هدف حسن روحانی از سفر به باکو گفتگو در خصوص مسائل سیاسی از جمله مناقشه قاراباغ نیست.

وی در این خصوص به مطبوعات آذربایجان گفته است: موضوع اساسی مذاکره و گفتگو بین ایران و آذربایجان در سفر حسن روحانی به این کشور تسریع در پرداخت وام 500 میلیون دلاری آذربایجان به ایران برای احداث خط راه آهن آستارا-آستارا است.

ادامه اظهارات این کارشناس آذربایجانی در رابطه با این سفر روحانی به شرح زیر است:

– در تاریخ مناسبات ایران و آذربایجان این برای اولین بار است که آذربایجان به ایران وام می‌دهد. هیچ کشور بزرگی در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند. اگر خط راه آهن آستارا-رشت از لحاظ ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک برای آذربایجان از اهمیت برخوردار نبود؛ آزربایجان هم حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران نمی‌شد. آذربایجان قصد دارد تا با احداث خط راه آهن شمال-جنوب، ارمنستان را هرچه بیشتر به انزوا بکشاند.

– این خط راه آهن برای ایران نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ زیرا به واسطه‌ی آن می‌خواهد از انزوای سیاسی و اقتصادی خود بکاهد. ایران به واسطه‌ی این راه آهن مستقیما به بازار اروپا وصل خواهد شد. از سوی دیگر امکان اتصال این خط آهن به خط آهن باکو-تفلیس-قارص نیز وجود دارد.

– ایران می‌تواند با این خط آهن تا اندازه‌ای از تاثیرات تحریم‌های غرب بکاهد؛ بنابراین تهران باید از باکو به خاطر این وام از ما متشکر باشد.

– از سوی دیگر آذربایجان  با دیپلماسی فعال خود در منطقه توانسته است ارمنستان را خارج از پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای قرار دهد و به انزوای سیاسی و اقتصادی آن سرعت ببخشد. برای نمونه خط راه آهن باکو-تفلیس-قارص به طول بیش از 800 کیلومتر بخشی از یک پروژه عظیم برای بازسازی راه ابریشم است که آسیا را به اروپا وصل می‌کند. خط لوله انتقال نفت باکو-نفلیس-جیهان نیز دیگر پروژه‌ای است که آذربایجان توانست با دادن وام به گرجستان مانع از عبور این خط لوله انرژی از خاک ارمنستان شود.

خاطر نشان می سازیم هیات وزیران ایران در تاریخ 24 دی ماه سال 1396 در نشست رسمی خود به ریاست حسن روحانی دریافت وام 500 میلیون دلاری از جمهوری آذربایجان را تصویب کرد.

 

 

رفتن به نوار ابزار