روحانی: اقلیت های قومی و مذهبی در ایران مظلوم واقع شده اند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است: بارها در سخنرانی‌ها و در هیأت دولت تأکید کردم که احساس می‌کنم، جوانان، زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی هر سه در مظلومیت هستند و امروز این سه گروه گله‌مند هستند و در بسیاری موارد نیز حق هم با آنها است.وی روز 12 خردادماه و در جریان دیدار با علما و فرهیختگان اهل سنت به موارد زیر هم اشاره کرده است.

– زنان کشورمان هم در بیان مطالبات خود حق دارند چرا که از بسیاری از شایستگی‌ها برخوردارند و در این راستا تفاوت‌های جنسی نمی‌تواند قابل قبول باشد و برای اقوام، اقلیت‌ها و مذاهب هم همین مطالب صدق می‌کند.

–  قرآن مجید اختلافات قومی را هم جزو زیبایی‌ها و برای شناخت و تبیین بهتر جوامع انسانی ذکر می‌کند.

– هنوز در تولید بنزین خودکفا نشده ایم.

–  انسان ناراحت می‌شود از اینکه ببیند یک نفر غیر مسلمان و از اقلیت در کشور در انتخاباتی رأی مردم را به خود جلب می‌کند، اما بعد درباره حضور او در آن جمع یا شورایی که انتخابات در آن انجام شده، شک و شبهه ایجاد می‌شود. البته مجلس شورای اسلامی در این زمینه گام‌های خوبی برداشته و امیدوارم موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم که با قدم‌های مثبتی که برداشته می‌شود، به نتیجه مطلوب برسد.

گفته می شود “سپنتا نیکنام” از اقلیت های مذهبی زرتشتی در شهرستان یزد منتخب مردم در انتخابات دوره پنجم شوراها بود که با حکم شورای نگهبان ایران از حضور در جمع منتخبین این شهرستان منع گشت.

 

 

 

رفتن به نوار ابزار