Monday , 21 May, 2018
آخرین اخبار

روایت جشنی شکوهمند در قلب ترکمن صحرا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مراسم ۲۸۵ مین سالروز تولد شاعر نامی ترکمن بار دیگر در آق توقای نگاهها را به خود معطوف ساخت. روایت اولکامیز از این رویداد عظیم فرهنگی ادبی هنری استان گلستان در پی می آید :

 آق توقای روستایی در ۳۰ کیلومتری مراوه تپه و ۱۴۰ کیلومتری گنبد کاووس پنج شنبه بیستم اردیبهشت ۹۷ بار دیگر میعادگاه مشتاقان به فرهنگ و ادبیات و هنر ترکمن بود. عاشقانی که به پاس شاعر ملی خود و پاسداشت شعر و ادبیات قومی در جوار آرامگاه مختومقلی و پدر دانشمندش پروانه وار گرد هم آمده و اجتماعی عظیم و شکوهمند را تشکیل داده بودند. گویی در آن شب تاریخی شهری سی هزار نفری به آق توقای کوچیده بود .

امسال مراسم مختومقلی برخلاف سالهای گذشته یک روز قبل از جمعه برگزار شد. مراسم رسمی با دو ساعت تاخیر یعنی حوالی ۵ بعدالظهر با حضور پرشور مردم و مسئولین اغاز شد و مراسم غیر رسمی مثل سنوات گذشته از شب تا سپیده دم .

قرار بود مونسان رئیس گردشگری و معاون رئیس جمهوری به مراسم بیاید که متاسفانه نیامد وی چند روز قبل از آن در در جشن زیبایی اسب ترکمن در صوفیان کلاله حضور یافته بود. اما صالحی وزیر ارشاد آمد استاندار و معاونین استانداری و سه نماینده ترکمن و دیگر مسئولین استانی و محلی همراهش بودند .

شهرام غراوی نماینده شرق گلستان در سخنان خود خواستار احداث مجتمع فرهنگی هنری در مراوه تپه شد. البته این درخواست را فرماندار هم در سخنانش بر زبان راند ولی وزیر دولت روحانی پاسخ مثبت و امیدوار کننده ای به آن نداد.

گرد و غبار شدید آق توقای را فرا گرفت که مسافران و گردشگران و زائران را رنج‌ می داد و بیماران تنفسی را با مشکل همراه ساخته بود.

حضور گسترده و حماسی مردم ترکمن نقطه عطفی در مراسم بود و حکایت دلدادگی و دلبستگی به فرهنگ و ادبیات شان بود. دهها علاقمند از اقوام مختلف فارس و ترک و . . . و از جای جای کشورمان هم به این مراسم آمده بود .

عدم حضور میهمانان ترکمنستانی در روز مراسم قابل تامل بود و به باور این قلم‌ بزرگترین ضعف این رویداد بزرگ‌ محسوب میشود اتفاقی که اگر تحقق می یافت زمینه ساز نزدیکی فرهنگی سیاسی دو کشور و شادی مردم می بود‌.

مسابقه کشتی ترکمنی ( گورش ) هیجان انگیزترین بخش مراسم بود که هزاران تماشاگر عاشق را خود کشاند. ولی مسابقه والیبال بخاطر عدم حضور بازیکنان شاخص جذابیت زیادی نداشت .

در اق توقای گویی جشنواره بزرگ موسیقی برپا بود. اجرای موسیقی شاد و گاه حزین در ضلع غربی و بیرون از محوطه آرامگاه در جلوی چادرها مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد.

مراسم شب شعر در جوار آرامگاه پس از پایان مراسم رسمی به همت ستاد بزرگداشت انجام شد. شاعران از شهرهای مختلف ترکمن صحرا به شعرخوانی پرداختند. دو نفر از نیشابور و چابهار هم به مدت کوتاهی سخن گفتند. در این شب پرستاره از آبا ایشان محمدی نبیره مختومقلی و خانم محمد نیازی همسر دکتر سارلی تجلیل شد.

:چادر گمیشان مثل سال گذشته به نشست فرهنگی ادبی اختصاص داشت تنها چادری بود که در آن موسیقی اجرا نشد. امسال جمعیت فرهنگی ادبی گمیشان با انسجام و امکانات بیشتری حضور یافتند و مخاطبان زیادی داشتند و بر ارتقای کیفی مراسم افزودند.

امسال نسبت به سال گذشته چادرهای‌ بیشتری به موسیقی و شعرخوانی پرداختند.. ولی در برخی نقاط به هم نزدیک بودند که تداخل صوتی ایجاد میکرد که این مسئله نیاز به مدیریت و ساماندهی چادرها در سال آینده دارد.

تنوع چادرها، نشان دهنده تنوع و کثرت بود و یادآور کثرت در عین وحدت و وحدت در عین کثرت بود. در این حرکت عظیم هنرمندان زیادی نقش داشتند. اق توقای همچون بوستانی بود پر از گلهای شاد و دل انگیز.

گروه موسیقی رپ به رهبری امین نیازی معروف به امین راسن پدیده امسال جشن های مختومقلی بود که طرفداران زیادی به ویژه در بین جوانان داشت. این گروه در چادر گنبد با نام‌ دالی ( دیوانه ) با اقتدار به میدان آمدند که اصلا این نام زیبنده این گروه جوان و پر آتیه نبود و شایسته است نام بامسمایی انتخاب کنند.

فروش سی دی توسط برخی از مجریان از جمله جمیل یارعلی جالب توجه بود. وی به همراه پدر هنرمندش جبار یارعلی در چادر سونگی داغ گویندگی کرد.

قرائت زیبای قرآن توسط مهدی حاجیلی دوجی دانش آموز دبیرستانی یاد و نام قاری معروف مصری شیخ عبدالباسط را زنده کرد.

برپایی غرفه کتاب و نشریات توسط کتابخانه عمومی مراوه تپه و توزیع رایگان به علاقمندان از دیگر بخشهای جذاب مراسم بود.

شهرام غراوی نماینده شرق گلستان در آق توقای دو بار سخن گفت. بار اول در مراسم رسمی و بار دوم در شب شعر وی تنها نماینده ای بود که در مسابقه کشتی حضور یافت. قرجه طیار و نورقلی پور فقط به حضور در مراسم رسمی بسنده کردند.

لطیف ایزدی ، خبرنگار