رهبر مخالفان ارمنستان حزب حاکم را به اعلام جنگ به مردم متهم کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در پی رای منفی حزب حاکم ارمنستان به نخست وزیری نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان او حزب جمهوری‌خواه این کشور را به اعلان جنگ علیه مردم این کشور متهم کرد.

در جریان رای‌گیری روز سه‌شنبه پارلمان ارمنستان از مجموع ۱۰۰ رای اخذ شده، ۵۵ رای در مخالفت با نخست وزیری آقای پاشینیان بوده است.

آقای پاشینیان پیش از رای گیری گفته بود که حزب حاکم حاضر نیست وی را به عنوان نخست وزیر انتخاب کند. به همین دلیل او از معترضان ارمنستانی خواسته است تا با تجمع نامحدود در میدان «جمهوری» که در نزدیک ساختمان پارلمان قرار دارد، فشار را بر حزب حاکم افزایش دهند.

آقای پاشینیان به مردم وعده داده که همچنان در جمع معترضان در میدان جمهوری حضور خواهد داشت. وی گفته بود در صورتی که به عنوان نخست وزیر انتخاب نشود ارمنستان باید منتظر «سونامی سیاسی» باشد.

حزب حاکم، جمهوری‌خواه ارمنستان پیشتر گفت که برای کاهش تنش‌ها در کشور نامزدی معرفی نخواهد کرد ولی با برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور موافق است.

عکس از رویترز

نیکول پاشینیان در حال گفتگو با یک افسر پلیس در جریان راهپیمایی، ایروان، ۲۸ آوریل ۲۰۱۸ عکس از رویترز

حزب جمهوری خواه ارمنستان از سال ۱۹۹۹ بر قدرت مسلط بوده است.

نشست امروز پارلمان ارمنستان برای انتخاب نخست وزیر جدید این کشور دو هفته پس از اعتراضات گسترده مردمی که به استعفای سرژ سرکیسیان از مقام نخست‌وزیری انجامید، برگزار شد.

آقای سرکیسیان ۱۰ سال رئیس‌جمهوری ارمنستان بود و با تغییر در قانون اساسی اختیارات مقام نخست‌وزیری را افزایش داد و بلافاصله از سوی پارلمان این کشور به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد.

معترضان او را به قدرت‌طلبی متهم کردند و در پی دامنه‌دار شدن اعتراضات خیابانی، آقای سرکیسیان روز سوم اردیبهشت از مقام خود استعفاء داد./یورونیوز

رفتن به نوار ابزار