رقص و آواز آذربایجانی در میدان فردوسی/ زبان ترکی اولین زبان تهران است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ این روزها ویدئوی بسیار شادی در صفحات اجتماعی دست به دست می گردد که در آن یک مرد٬ با لباس سنتی آذربایجان٬ با شادی تمام ضمن خش موسیقی آدربایجانی٬ به زبان ترکی می خواند و در عین حال می رقصد.

در این ویدئو که در میدان فردوسی تهران ضبط شده عکس العمل عابران نیز مشاهده می شود. مردم در اطراف وی حلقه زده اند٬ دست می زنند و با او میرقصند.

تهران بزرگترین شهر ترک نشین ایران و به قول احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه پس از استانبول دومین شهر ترک نشین بزرگ جهان است.

جمعیت استان تهران را چیزی در حدود ۱۳ میلیون نفر تخمین می زنند که بیش از نیمی از آن را ترکها تشکیل می دهند. این در حالی است که جمعیت بزرگی از ترکها در شهر چند میلیونی و مهاجر نشین کرج هم حضور دارند که در ۳۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

ایران کشوری ۸۰ میلیونی و سرزمینی کثیرالمله٬ کثیرالمذهب و کثیرالدینی است که از اقوام٬ مذاهب و ادیان متعددی برخوردار می باشد. در ایران بترتیب ترکها (آذربایجانیها٬ ترکمنها٬ قشقائیها٬ افشارهای خراسان٬ خلجها٬ قزاقها…)٬ فارسها٬ عربها٬ لورها (بختیاریها٬ لکها…) کردها( کرمانجي،گوراني٬ مکري، سنندجي، سوراني…)٬ مازنیها٬ گیلها٬تاتها٫ تالشها٬ گالشها٬ ارامنه٬ آسوریها٬… و مذاهب شیعه٬ سنی (شافعی٬ حنفی٬ حنبلی)٬ دراویش و اهل حق٬ بهائیان و ادیان مسیحی (کاتولیک رومی، پروتستان، ارتدکس٬ انگلیکان…)٬ زرتشتی٬ یهودی٬ صابئی … و همچنین ناخداباوران زندگی می کنند.