رسوایی برای امریکا/ تحریف شدید گفتگوی تلفنی اردوغان و ترامپ

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بررسی رسانه های ترکیه ای افشا کرده است که بیانیه منتشره امریکا درباره گفتگوی تلفنی اردوغان و ترامپ بسیار متفاوت از صحبت واقعی بین این دو است.

شب گذشته چهارشنبه ۴ بهمن/ ۲۴ ژانویه رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ روسای جمهور ترکیه و امریکا گفتگوی تلفنی ای با یکدیگر داشته اند که کاخ سفید بیانیه ای درباره این گفتگو منتشر کرده است. خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع آگاه که نخواسته اند نامشان افشا شود، نوشته است که دونالد ترامپ هرگز از عبارت ”نگران اوج گیری خشونت در منطقه هستیم ” استفاده نکرده است.

بنابه نوشته این خبرگزاری، این منابع آگاه گفته اند که ترامپ در این گفتگو درباره عملیات شاخه زیتون گفته است که عملیات عفرین به ”یک محدوده زمانی مشخص محدود شود و به دلیل وجود نیروهای امریکایی در منبج، از هرگونه نبرد نزدیک در منبج اجتناب شود”.

بنابر این منابع آگاه در این گفتگو طرف ترک نیز تصریح کرده است که اعضای پ.ی.د/ ی.پ.گ ”باید به شرق رود فرات عقب نشینی کنند، همانطور که قول داده شده بود” و اضافه کرده است که درباره خطر داعش در منبج، نیروهای ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه می توانند از منطقه محافظت کنند.

این منابع همچنین تاکید کرده اند که رییس جمهور امریکا هرگز عبارت ”لفاظی های غیرسازنده و غلط از طرف ترکیه” را استفاده نکرده است.

این منابع در ادامه افزوده اند: «در پاسخ به این درخواست شفاف اردوغان از واشینگتن، که تامین تسلیحات برای تروریستهای پ.ی.د/ ی.پ.گ در سوریه در قالب مبارزه بر علیه تروریسم متوقف شود، رییس جمهور ترامپ گفته است که ایالات متحده دیگر سلاح پ.ی.د/ ی.پ.گ را تامین نمی کند».

این منابع همچنین گفته اند که هیچ بحثی در رابطه با وضعیت اضطراری حال حاضر ترکیه وجود نداشت. به گفته این منابع ” رییس جمهور ترامپ آزادی تعدادی از شهروندان و پرسنل محلی امریکا را که اخیرا دستگیر شده اند خواسته است. در پاسخ به درخواست رییس جمهور ترامپ، رییس جمهور اردوغان گفته است که دولت قانون و قوه قضاییه پس از تکمیل محاکمه درباره مسایل مرتبط تصمیم خواهند گرفت”.