رای هزاران مُرده در رای گیری غیر قانونی اربیل/ بایکوت صندوقها در کرکوک و سلیمانیه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) همه‌پرسی کردستان عراق در حالی انجام شد که اخبار و گزارش‌های متعددی درباره تقلب در این همه‌پرسی به منظور بالا بردن میزان مشارکت مردمی، در رسانه‌های منتشر شد .
🔹حتی گزارش‌هایی درباره اقدام نیروهای امنیتی وابسته به بارزانی در وادار کردن خانواده‌های آواره در شهر ترکمن نشین کرکوک به رای مثبت دادن به این همه‌پرسی منتشر شد.
🔹کار به جایی رسید که «حیدر العبادی» به نیروهای امنیتی تحت فرمانش دستور دارد از این شهروندان حمایت کنند و امنیت را برای آنها فراهم سازند.
🔹وبگاه عراقی «الجورنال» نیز گزارش کرد یکی از مسائل مضحک در روند همه‌پرسی ، مشارکت هزاران مرده در این همه‌پرسی و اجبار اقلیت‌های ساکن این منطقه به رای‌دادن بود.
🔹 این در حالی است که کارشناسان، بر احتمال دستکاری در نتایج این همه‌پرسی تاکید می کنند.
🔹منابع آگاه کردی اپوزیسیون می‌گویند دولت منطقه کردستان ۵۰۰ میلیون دلار بابت خرید یک برنامه انتخاباتی از یک شرکت اسپانیایی متعلق به یک کارشناس متخصص در دست‌کاری نتایج انتخابات پرداخت کرده است.
🔹این فرد با یک تیم ۹نفره، مدیریت این برنامه را برعهده داشتند تا با دست‌کاری، همه‌پرسی را به ویژه در مناطقی که احتمال مخالفت بالا با همه‌پرسی در آنها وجود داشت مانند سلیمانیه و مناطق مورد منازعه، پیش ببرند.
🔹در کنار دست‌کاری برنامه‌ریزی شده نتایج انتخابات،منطقه کردستان، افرادی را از برخی کشورهای فقیر مانند فلیپین، پاکستان، هند و بنگلادش به عنوان شاهدان و ناظران جعلی بر روند همه‌پرسی دعوت کرده بود تا به این همه‌پرسی مشروعیت بخشد.
🔹ناظران سیاسی تاکید دارند که بارزانی و حزبش برای تغییر نتایج همه‌پرسی در سلیمانیه و کرکوک در سایه اقبال ضعیف مردم این مناطق، تقلب کرده‌اند.

رفتن به نوار ابزار