رایزنی اداره اقلیم کرد عراق با تهران درباره همه‌پرسی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ملا بختیار، مسئول دفتر سیاسی اداره محلی کرد عراق پس از بازگشت از ایران، در جمع خبرنگاران در فرودگاه بین المللی اربیل گفت: همراه با هیاتی به ریاست کوسرت رسول، معاون دبیرکل اقلیم کرد، به ایران رفته و در مورد همه پرسی استقلال این منطقه 4 نشست با مقامات ارشد این کشور انجام دادیم.

وی همچنین تصریح کرد: در این اجلاس از وضعیت نامعلوم کردهای عراق پس از نابودی داعش در این کشور سخن گفتیم.

بختیار اضافه کرد: ما در این سفر به مقامات ایرانی اعلام کردیم که برگزاری این همه پرسی تصمیم مشترک 15 حزب سیاسی و ضامن آینده مردم ما است.

گفتنی است این هیات روز دوشنبه برای ارزیابی مساله همه پرسی استقلال به تهران سفر کرده بود. جلال طالبانی نیز در تاریخ 8 ژوئیه طی سفری به تهران با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران و برخی مقامات دولت این کشور دیدار کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز یکشنبه، طی اظهاراتی با انتقاد از تصمیم مقامات اداره اقلیم کرد شمال عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال، این موضوع را غیرقابل پذیرش دانست.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در نشست خبری هفتگی خود در روز گذشته رفراندوم استقلال اداره اقلیم کرد عراق غیرقانونی دانست و اظهار داشت:

«کردها شهروند درجه یک عراق یوده و خواهند ماند. یکپارچه ماندن کردها در عراق به نفعشان خواهد بود. کشورهای همسایه این اقدام را تهدیدی برای امنیت ملی می دانند و در این هم حق دارند».

مسعود بارزانی، رئیس اداره اقلیم کرد عراق در نشست خود با نمایندگان احزاب سیاسی اعلام کرد که همه پرسی استقلال در تاریخ 25 سپتامبر برگزار و منطقه کرکوک نیز شامل آن خواهد شد.

رفتن به نوارابزار