راه اندازی نخستین ایستگاه هواشناسی ترکیه در قطب جنوب

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا) سازمان هواشناسی وزارت جنگلداری و کشاورزی ترکیه، در چارچوب سومین سفر علمی بین المللی به جنوبگان نخستین ایستگاه‌هواشناسی خودکار کشور را در «قاره سفید» راه اندازی کرد.

این سفر با حمایت ریاست جمهوری، وزارت صنعت و فناوری ترکیه و مرکز تحقیقات قطبی دانشگاه فنی استانبول انجام می شود، به قطب جنوب انجام گرفته است.

محمت یلماز، مهندس سازمان هواشناسی در این رابطه به خبرنگار آناتولی گفت: روند تدارکات تاسیس ایستگاه به طور فشرده انجام شده و علی رغم وزش بادهای شدید و برودت بالای هوا با موفقیت به پایان رسید. 

وی در ادامه تاکید کرد: حمل و نقل تجهیزات به علت شرایط جوی دشوار بود، در مرحله اول لوازم با بالگرد به جزیره (Horseshoe) آورده و سپس به محل تاسیس ایستگاه منتقل شدند.

مهندس یلماز همچنین تصریح کرد: در حال حاضر گردآوری داده‌های هواشناسی در اولویت ما بوده و در بلند مدت راه‌اندازی دستگاه اندازه گیری اوزون در قاره است.

گفتنی است در این سفر؛ 25 نفر؛ شامل 17 ترک و 8 تبعه خارجی 30 روز در قطب جنوب به تحقیق و پژوهش خواهند پرداخت. ترکیه همچنین جهت زمینه‌سازی برای تاسیس یک پایگاه موقت علمی در جزیره (Horseshoe) یک اردوگاه علمی برپا خواهد کرد.

با این سفر ترکیه که به عنوان «ناظر» در سیستم پیمان جنوبگان حضور داشت، به هدف خود به منظور رسیدن به موقعیت «کشور مشاور» نزدیک‌تر خواهد شد. از سوی دیگر اداره کل هواشناسی ترکیه نیز در این قاره دو ایستگاه هواشناسی راه اندازی خواهد کرد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار