دیدار نماینده پوتین با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه که برای ارائه گزارش درباره نشست چهارجانبه استانبول به تهران رفته است با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت ‌وگو کرد.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان» ایران، الکساندرلاورنتیف در این دیدار اظهار داشت:

«با دستور ولادیمیر پوتین برای اجرای دو ماموریت؛ شامل ارائه گزارش از اجلاس چهارجانبه روسیه، ترکیه، آلمان و فرانسه درباره سوریه در شهر استانبول و همچنین اعلام حمایت قاطع از ایران در برابر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا به تهران سفر کرده‌ام.

تقویت و استمرار همکاری سیاسی و امنیتی دو کشور در سوریه تا استقرار کامل ثبات و امنیت، خواست و اراده فدراسیون روسیه بوده است. در این مسیر برنامه ریزی برای پاکسازی سایر مناطق آلوده به تروریسم به ویژه ادلب در دستور کار مشترک خواهد بود.

از پیشنهاد شمخانی جهت برنامه ریزی برای بهره‌گیری از اجماع جهانی علیه یکجانبه گرایی آمریکا استقبال می‌کنیم. مسکو به پشتیبانی از توافقات بین المللی متعهد است و بر اجتناب کشورها از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به دیگران تاکید دارد.»

شمخانی نیز در این ملاقات با اشاره به سه اصل راهبردی و غیرقابل تغییر که مبنای همکاری‌های دفاعی، امنیتی و سیاسی ایران و روسیه در بحران سوریه بوده است، تصریح کرد:

«ایران و روسیه درچارچوب ائتلاف موجود علاوه بر پیگیری فعال روندهای سیاسی به تقویت نیروهای مسلح سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد.

مواضع اصولی و قاطع پوتین در قبال یکجانبه گرایی و بدعهدی آمریکا نشانه تعهد روسیه به موازین بین المللی و پیروی از منطق گفتگو و مفاهمه برای حل و رفع چالش های سیاسی و امنیتی است.»

وی درباره آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت:

«مجموعه کشورها و گروه‌های مردمی که مورد تحریم ظالمانه آمریکا قرار گرفته یا با آن مخالف هستند باید با بهره گیری از اجماع جامعه جهانی، فرایندهای مبتنی بر پایان دادن به استفاده ابزاری ایالات متحده از سلاح مخرب دلار را طراحی و به سرعت اجرا کنند».

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار