دیدار اردوغان با مرکل در آلمان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در نشست مشترک مطبوعاتی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در برلین گفت: موارد مبارزه موثر با گروه های تروریستی و مطالبات ما در این زمینه از آلمان را مورد گفتگو قرار دادیم. هزاراران عضو گروه تروریستی پ.ک.ک و فتو به صورت پراکنده در نقاط مختلف آلمان حضور دارند. استرداد مجرمان برای آرامش و امنیت دو کشور ترکیه و آلمان بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر اهمیت روابط اقتصادی با آلمان افزود: رویکرد دولت و پیام‌های دولت این کشور در این مورد برای ما ارزشمند است.

اردوغان با اشاره به نشست هیئت های دو کشور که قرار است فردا برگزار شود، اظهار داشت: دیدار فردا به لحاظ روابط اقتصادی ترکیه – آلمان حائز اهمیت است و این موضوع در دستور کار قرار خواهد گرفت. همکاری ما با آلمان در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. در دیدار با خانم مرکل در مورد فعال سازی مجدد برخی از مکانیرم‌های همکاری دوجانبه به توافق رسیدیم.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به مسئولیت هایی که آنکارا در قبال بحران سوریه متقبل شده است، خاطرنشان کرد: ترکیه و آلمان در دوره سخت بحران پناهجویان، مسئولیت هایی متحمل شده و با فداکاری موجب تسهیل این روند شدند.

وی تاکید کرد: کشور ما در بخش اقتصاد نیز همانند سایر زمینه ها آماده مقابله با تهدیدات احتمالی است و قدرت لازم برای دفع این تهدیدات را نیز دارد.

اردوغان در رابطه با جان دوندار، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت ترکیه که هم اکنون در آلمان به سر می برد، گفت: این فرد از سوی قوه قضاییه کشورمان به جرم جاسوسی و افشای اسرار دولت به زندان محکوم شده است. دستگاه قضایی ترکیه کسانی که باید آزاد می شدند را با قید محاکمه بدون بازداشت آزاد کرده است. درخواست استرداد، جان دوندار از آلمان که به 5 سال و 10 ماه حبس محکوم شده است، حق مسلم ترکیه است.

وی همچنین ادامه داد: ما نمی توانیم به طور متقابل تصمیمات دادگاه دو کشور را مورد نقد قرار دهیم. گاهی اوقات دادگاه‌های ترکیه نیز برخلاف نظرم تصمیم گرفته، اما آن را پذیرفته ام. دستگاه قضایی ترکیه در صورت لزوم حکم آزادی و آزادی مشروط افراد را صادر می کند.

اردوغان در ارتباط با روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد: 6 ماده اصلی در مورد لغو روادید شهروندان ترکیه برای سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را در اسرع وقت اجرایی خواهیم کرد.

رفتن به نوار ابزار